| IamG a întrebat:

Salut! Am instalat linux Mint si nu pot scrie fisiere in discul D. Am cateva fisiere si vreau sa le stochez in D si primesc mesaj` S-a produss o eroare la copierea in Muzica. Destinaatia poate fi doar citita`. La fel am patit si in Ubuntu. Precizez ca discul D este formatat in NFTS, si ca i-am dat permisiunile de rigoare cu sudo chmod -R au+rwx /mnt/0FE044A50FA5741C
dar primesc aceeasi eroare. Sa fie ca e formatat in nfts? Ca inaintre de formatare tot Mint am avut si acelasi disc nfts si a mers fara probleme.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai incercat si asta?

sudo apt update
sudo apt install ntfs-3g

apoi verifica inca o data cu gparted daca discul e montat corect

| doctorandus a răspuns:

Driverul ntfs-3g e driverul vechi. Mai nou NTFS e integrat in kernel.

incearca:

# mount -o remount, rw /mnt/0FE044A50FA5741C

sau:

$ sudo mount -o remount, rw /mnt/0FE044A50FA5741C

Conteaza daca montezi NTFS-ul cu root sau cu userul 1000.