| Danutzul2000 a întrebat:

Am instalat recent windows 10 pro, pe 64bit.
Si stiu sigur ca atunci m-a pus sa creez partitiile (c, d) am facut 2, una de 150gb si cealalta de 100, am hdd de 250gb.Problema este ca nu imi apare a doua partitie, unde trebuia sa am liber ~100gb, am doar partitia C unde e instalat windowsul, cu 150gb...
Ce ar trebui sa fac? :\
Funda big grin

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| aloken a răspuns:

In primul rand ar trebui sa refaci windows-ul altfel nu ai cum sa schimbi sau sa faci partitii iar ce spui tu de aia 100 gb cred ca au fost primele unde iti dadea sa faci partitiile deci tu ai formatat decat 150 gb din 250gb.Refa windowsul si fi mai atent cand iti da sa faci partitiile dai pe new pana vezi ca sunt 2 si 3 primul care e system reserved care asa trebuie sa fie acolo.

| TheSniperSinon a răspuns:

Dar în disk manager îți apare?

(Ții apăsat tasta de la Windows si R, îți va apărea o căsuță în care scrii diskmgmt.msc)

| Danutzul2000 explică (pentru TheSniperSinon):

Da! imi apare o partitie de 77gb, cea de 154, si celelalte 2 reservate de windows. Am asa: Volume:-nimic; Layout-simple; type-basic; file system-RAW, iar la c apare NTFS.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danutzul2000):

O formatezi pe cea care nu functioneaza. Iti sugerez sa atasezi un screen. E ciudat, pentru ca spatiul il poti imparti in partitii chiar daca nu le faci cand instalezi sistemul de operare.