| Georgicuță a întrebat:

Salut.Am internet de la nextgen 100mb/s fibra optica si folosesc un router D-Link Dir-300.Viteza de download depaseste uneori si 20mb/s pe... cu donatori multi dar cea de upload maxim 20kb/s.La spped test imi arata la Down 94mb/s si Up 84mb/s.Stiti voi pentru ce imi foloseste upload.

7 răspunsuri:
| Georgicuță explică:

LOL.Am zis eu ca nu stiu ce inseamna down si up? Eu am intrebat ca viteza de upload e foarte mica si vreau sa fac ratie pe un site...

| danimotenel a răspuns (pentru Georgicuță):

La 84mb/s viteza nu e mica deloc, e chiar mare, intodeauna viteza de upload este mai mica decat cea de download.Si ai zis : "Stiti voi pentru ce imi foloseste upload." se intelege ca nu sti ce inseamna upload.

| Georgicuță explică (pentru danimotenel):

Pai 84mb/s arata la speedtest dar pe uto*ent nu am decat 10-20kb/s.

| danimotenel a răspuns (pentru Georgicuță):

Viteza nu e constata, daca acum ai 20 peste o secunda poti sa ai 60 peste alta secunda 10...

| danimotenel a răspuns:

Upload : viteza cu care uploadezi/incarci fisiere pe net

download: viteza cu care download/descarci fisiere de pe net

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Upload si download adica incarci si descarci, nu numai tu descarci ( downloadezi) de la cineva si acel cineva downloadeaza de la tine atuncea tie iti apare upload si lui ii apare download, sper ca am fost clar...
Si cu viteza de download/upload depinde si de conexiunea celeilalte persoane si de "greutatea" internetului ( adica cand sunt multi pe net si e supraincarcata reteaua )