| skrillex96 a întrebat:

Salut. Am montat pe masina un amplificator avatar abr360.4, 4 canale 90w rms, si 2 difuzoare pe usile din fata midbass 90w rms.
Mai departe am nevoie de tweetere deoarece difuzoarele sunt midbass nu am frecventele inalte aproape deloc. Si am gasit unele de la hertz 80w rms si altele Esx 125w rms. Intrebarea este care sunt mai potrivite? In fuctie de puterea lor? Ele se leaga direct pe firele de la difuzoare fara sa existe alte probleme sa se arda?

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Daca amplificatorul nu are deja canale separate pentru twitere NU le lega in paralel pe difuzoarele principale, iti trebuie filtre pentru tweeter, altfel le distrugi direct.

Daca nu au filtru inclus, ia ceva separat ca asta:
https://www.romydesignshop.ro/product/filtru-inalte-1000-w-4-8-ohm/

sau macar inseriaza-le cu un condensator nepolarizat de 1 uF.