| AlexDinamovistu a întrebat:

Salut,am nevoie de ajutor la o problema.Am cumparat de curand un pc configurat pe piese de pe emag.Vand mi-au sosit piesele am chemat pe cineva sa mi le asambleze.In cele din urma mi le-a asamblat si a iesit ok, a facut cate ceva in bios, apoi mi-a instalat windows 7 ultimate pe el,dar cand a creat partitiile a uitat sa formateze una dintre ele,care mai apoi nu aparea.Bun, mergea, nici o problema.Mut pc-ul in alta camera si apoi incepe sa se blocheze(freeze)dupa 10 minute, in conditiile in care jucam sah.Dau un restart, aceeasi problema. Apoi am incercat eu sa reinstakez windows-ul(de pe acelasi dvd) si da eroare.Acum,intrebarile mele:1.Care ar putea fi problema? Sa fie ceva setat gresit in bios sau sa fie in neregula dvd-ul(mentionez ca e cam zgariat)? 2.Nu am cumparat separat pasta termica pentru procesor, insa erau 3 dungi de pasta pe cooler.Se poate sa fie asta cauza pentru care se blocheaza? 3. Din moment ce se aprindea si nu dadea blue-screen banuiesc ca nu e o problema cu compatibilitatea pieselor nu? Totusi ca sa stiti despre ce sistem vorbim voi scrie lista cu piesele cumparate.Procesor i5-4440 3.1 ghz box, placa de baza gigabyte GA-H81-DS2,sursa SuperFlower Atlas 530W, placa viseo Sapphire Radeon r7 260x 2gb ddr5, Ram 4 gb hyperx red series, carcasa thermaltake v3, black edition, hdd Toshiba 500 gb sata 3

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

De compatibile sunt compatibile.
Cel care le-a asamblat are experienta?
Incearca sa descarci pe alt pc o suita de teste ce nu tine de windows(sunt suite bazate pe linux ce doar ruleaza, nu se isntaleaza). Si testeaza ram-ul, hdd-ul si stabilitatea in conditii de stres.

| andrei690 a răspuns:

Daca cd cu windows e zgariat si in plus nu e original ci luat de pe net incearca sa iei altul. Daca nu merge incearca sa deschizi carcasa si sa scoti o baterie mica de pe placa de baza pentru 5 sec apoi pune-o la loc. In acest fel vei reseta biosul la configuratia standard in caz ca a gresit ceva. Cand ai configurat pc-ul ai fost atent la frecventele componentelor( daca se potrivesc)?

| nickul a răspuns:

Daca esti sigur ca ai pasta termica, poti sari peste 1.
1. Eu sunt de parere ca daca nu esti sigur ca ai pasta termica la procesor ar trebui sa pui. Ori il duci la service ori pui singur. Daca te hotarasti sa pui singur, gasesti la magazine de specialitate seringa cu pasta la vreo 5-10 lei. Iti mai trebuie si un alcool ca sa cureti procesorul inainte sa aplici pasta termica. La nevoie merge si cu spirt. Odata ce ai pasta termica si spirtul, scoti coolerul procesorului. Nu stiu exact cum e la al tau, dar, daca nu ma insel, la Intel ai doua balamale de care trebuie sa tragi in sus si apoi iese usor coolerul. Acum te uiti dupa urme de pasta veche si pui niste spirt pe hartie igienica. Nu trebuie nici prea mult dar nici prea putin spirt, destul cat sa fie bine inmuiata zona cu care freci dar nu destul cat sa curga din ea. Stergi frumos si coolerul si procesorul si pui pasta termica. Pui coolerul la loc, tragi balamalele in jos si gata. Daca nu s-a rezolvat problema, incearca si varianta 2.
2. Fa un DVD nou cu Windows. Recomand Windows 8.1, te obisnuiesti dupa o vreme cu noua interfata. Recomand un Windows cu arhitectura x64, nu trebuie neaparat dar nici nu strica. Reformateaza calculatorul folosind noul DVD si apoi instaleaza toate driverele. Ca sa le instalezi pe toate poti ori sa folosesti un program de genul driver genius ori sa cauti manual pe siteurile oficiale ale producatorilor pieselor cumparate. Daca alegi sa le instalezi manual, poti sa verifici daca le-ai instalat pe toate cu driver genius (iti cere sa il cumperi doar daca vrei sa iti instaleze el automat driverele noi, verificarea e gratuita).
3. Daca tot nu vrea, cei de la eMAG sunt foarte seriosi cand vine vorba de garantie. Atata timp cat placa de baza iti suporta procesorul si RAM-ul nu poate fi vorba de incompatibilitati. Ca sa verifici daca ti le suporta, cauta pe siteul oficial al producatorului placii specificatiile tehnice si asigura-te ca procesorul tau se afla in lista procesoarelor suportate, placa suporta frecventa memoriilor si, desi nu cred ca e cazul, daca suporta macar 4gb ram. Poti trece si pe la un service mai intai, dar sa le spui sa nu iti strice garantia, ci doar sa iti identifice piesa defecta.
P.S.: Ai verificat daca iti ajung 530W? Daca nu a trecut termenul limita pentru politica de retur de la eMAG poti trimite sursa inapoi si sa iei una noua. Ca sa vezi cati Watti iti trebuie poti folosi http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp