| dn28 a întrebat:

Am nevoie de un tabel pentru cubaj lemn rotund, cel mai bun raspuns primeste funda. MULTUMESC! :*

1 răspuns:
| angel74dm a răspuns:

Cand primeam lemnele, verificam astfel valoarea metrilor cubi stipulata in procesul verbal :
- le cladeam, ajutati de elevi, uneori si de vreun parinte, in stive lungi de 9 metri sau 12 metri sau 15 metri. Aceştia sunt metri steri.
- imparteam valoarea lungimii stivei la 1, 5 si aflam cati metri cubi reprezinta stiva respectiva ( ex. 9:1.5 = 6 metri cubi )

Acest mod de calcul ne-a fost sugerat de padurar
Numai bine