| StefanMari a întrebat:

Salut! Am o baterie de trotinetă electrică de 32v, nu incarca din cauza modului bms, cum o pot incarca? Sau daca o pot incarca pe la mufele principale folosind un încărcător de 12v sau unul de 19v

4 răspunsuri:
| Batmanel a răspuns:

Comanda alt bms si schimba-l, nu incarca celulele direct, ele au un voltaj anume si depinde de cum sunt legate au anumit voltaj mai mare.
Un voltaj mai mic nu incarca un acumulator de voltaj mai mare, trebuie sa ii dai la fel sau putin mai mult.
Reparati bms-ul, exista acolo sa nu faci din acumulatori artificii de craciun.

| sierra1 a răspuns:

Pentru o baterie de 32 v ai nevoie de un incărcator de cel putin 35 v

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu nu gîndesti? Cum sa incarci o baterie de 32 de volti cu un incarcator de 12 volti? Incarcatorul trebuie sa aiba acelasi voltaj ca bateria si acelasi amperaj ca altfel daca este mai mare incarcatorul adica mai puternic explodeaza bateria asa cum sau intimplat cazuri, iar daca incarcatorul nu are aceiasi valoare voltaj amperaj cu a bateriei nu o va incarca nici in 100 de ani.

| caliopi a răspuns:

Modulul bms e defect am înțeles. Nu poți incarca bateria punând încărcătorul direct la bornele bateriei fiindcă poate exploda.BMS are rolul de a echilibra încărcarea pe fiecare element al bateriei de 32 v, care e compusa din mai multe elemente înseriate (vreo 10 cred ).În plus modulul BMS asigura protecția la scurt circuit și supraîncărcare, prin decuplarea încărcătorului. Vezi ca sunt pe internet diverse modele de BMS, funcție de numărul elementelor.