| erichlemny a întrebat:

Salut
am o imprimanta inkjet
cand reincarc cartusul. "buretele" trebuie sa fie complet colorat sau sa fie cu pete de cerneala?

1 răspuns:
| Algo098 a răspuns:

Depinde de cartus, de cerneala. Daca un cartus e umplut la maxim si cerneala e mai lichida, e posibil sa "curga", sa se formeze picaturi sub cartus, acolo pe unde iese cerneala si jetul de cerneala sa nu mai poata fi prioectat pe hartie (ramane captiv in picatura de cerneala) dand senzatia ca cartusul e infundat. Uneori se rezolva de la sine folosind optiunea de "curatare a capetelor", proces in care se mai pierde din surplusul de cerneala.
Daca se incarca mai putin, nu e nici o problema.
Unii incarca asa: pun cerneala pana se vede buretele colorat bine si impregnat la maxim, apoi trag inapoi 0.5-1ml cerneala si e destul de ok.
Am avut cartuse Canon, la care puneam cerneala pana se vedea peste burete un strat de cerneala lichida de cativa mm si mergeau fara probleme. La altele mergea sa le umplu pana ajungea cerneala la capatul buretelui.
In concluzie, metoda sigura e sa se umple pana se coloreaza buretele de tot si se trage apoi putina cerneala ca sa nu fie prea plin.