| Omega14632 a întrebat:

Salut, am o intrebare, daca imi comand ceva de pe temu, curierul vede ce mi-am comandat? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, postasul si curierul nu pot deschide pachetele, fiindca
este considerata infractiune si isi pot pierde jobul.
Pachetel de pe Temu vin din China, deja sigilate.

Doar vamesii pot vedea ce este in pachet, cand il scaneza si daca li se pare cea suspect atunci ei pot deschide pachetul, fiindca doar ei au acest drept legal de control si verificare a marfii, caz in care se intocmeste proces-verbal de deschidere al pachetului si se consemneaza ce s-a gasit in acel pachet. In cazuri serioase, esti chemat la vama si platesti marfa importata, sau daca este interzisa (droguri, medicamente, arme, artificii) atunci este implicata si politia.
Dar nu este cazul sa-ti faci probleme, ca de Temu, Shein si alte site-uri cu chinezari identice, nu se vand droguri sau produse interzise.

| Omega14632 explică (pentru Violleta2022):

Si nici macar nu scrie pe cutie sau ceva? pentru curier?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Omega14632):

Nu, nu are de ce sa scrie pe pachet ce contine.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu e problema lui. El doar livrează colete.