| andrei15261 a întrebat:

Salut. Am o întrebare legata de internet. Am de la digi fiberlink 500 și vreau sa îmi pun fiberlink 1000. Atunci când îmi vor pune îmi vor schimba și routerul, deoarece routerul pe care îl am acum știe doar 2. 4ghz și ar trebui unul de 5ghz. Trebuie sa îl cumpăr eu separat sau îmi vor pune ei?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| GPA a răspuns:

Ei nu vor veni la tine pentru că nu au de ce să se deplaseze, modificările lățimii de bandă alocate abonaților se face remote. Tu trebuie să-ți cumperi separat un router cu caracteristici mai bune, cel puțin un router dual channel (2, 4 și 5GHz benzi de date), cu suport gigabit wlan (adică standard wireless WiFi 5- AC) și porturi Ethernet Gigabit(1Gbps).

Routerul este preferențial, desigur că dacă soliciți acest lucru, ei îți pot aduce un router fie prin plată integrala sau chirie, însă nu-ți recomand așa ceva. Routerul lor este de duzină, chiar dacă este dual band, oferă standarde de viteză wireless b/g/n (300Mbps), are porturi Gigabit dar marele minus aici este controlul lui de către Digi. Routerul respectiv este custom, modificat de către ei, gândește-te că toate pachetele de date care ajung la device-ul tău (telefonul/PC/tv...), apoi înapoi la router, sunt monitorizate, chiar și update-urile de firmware, nu poți configura custom rom pe el.

Recomandarea mea ar fi să îți cumperi tu un router dedicat dacă vrei performanțe, stabilitate și un grad de securitate mai sporit și customizare la nivel de admin/super-user.

Routere bune din gama de vârf dual band în AC de la Asus / Netgear / TP-Link. Dacă te interesează, poți să-mi spui un buget și să-ți ofer câteva variante de routere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa ti-l puna ei pe gratis pentru ca e gratis la fiberlink 1000, si dupa ceva timp o sa primesti si un wifi extender gratis

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Ei pun router daca vrei, daca nu iti cumperi tu un router de preferat pentru a avea acces la toate setarile, real diferenta este insesizabila, dar si la bani este 10lei in plus pe luna