| Anonymous744 a întrebat:

Am o intrebare pentru studentii sau fosti studenți CTI Politehnica (sau pe domeniu).
Vreau sa imi fac o achizitie, dar inca nu stiu daca laptop sau pc.
Bugetul este undeva pe la 3500 lei. O sa folosesc pentru programare dar si gaming.
In banii astia gaseam foarte usor o unitate, insa intrebarea mea este daca la laboratoare sau cursuri va trebuie sa vin cu laptopul personal sau am unde lucra acolo. Daca nu am unde lucra, nu imi ramane decat varianta de a achizitiona un laptop. Voiam sa aflu din surse sigure. In plus, voi sta la camin si nu stiu daca voi avea spațiul necesar de a monta un intreg pc acolo, având in vedere ca locul o sa fie impartit si cu altii. Nu stiu daca fiecare va avea "mini" biroul lui sau va fi un birou dublu.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vei sta la camin nu are niciun rost sa cari pc ul dupa tine.

| Anonymous744 explică (pentru suntserios):

Mereu am fost impotriva laptopurilor.
Atata timp cat am unde sa l montez, eu zic ca merita sa ma car cu el.

| suntserios a răspuns (pentru Anonymous744):

Nu, nu merita. O sa ai proiecte la facultate, o sa vrei sa mai lucrezi la facultate ca va fi gălăgie in camin, o sa vrei la unele laboratoare sa folosesti laptopul tau. Iti zic din experienta

| NLS a răspuns (pentru Anonymous744):

In ziua de astazi, exclusiv pentru camin, daca as avea de investit 3500 RON, mi-as lua fie un laptop, fie o unitate mITX sau mATX (presupunand ca detii un monitor de care nu ai nevoie acasa, de 22-24").

Am stat in camin, si am avut 2 PC-uri intr-o camera de 4 persoane (unul era al meu).
Insa am avut o singura masa (mai mare) de care aveam nevoie pentru desene si teme, asa ca ne-am dus noi cate o masuta mica pentru monitor si periferice.

| AnastasiaK a răspuns:

Eu am terminat Mate-Info la Unibuc, dar cunosc si absolventi de la CTI Unibuc si de la Poli. Din cate stiu, situatia e aceeasi cam peste tot: nu esti obligat sa vii tu cu laptopul, dar ai voie daca vrei. Laboratoarele sunt dotate bineinteles, dar primesti uneori si teme pentru acasa. Deci indicat e sa ai pe ce lucra acasa. Nu stiu cum e situatia la camin, aici nu iti pot da sfaturi. Totusi, cred ca in cazuri exceptionale, poti rezolva si fara sa lucrezi acasa si sa-ti faci temele rugand un profesor sa iti permita accesul in laborator in afara orelor tale.