| DanielFortnite a întrebat:

Salut, am o nelămurire, care este treaba cu aceste Windows cu usb așa ieftine? Aș dori să cumpăr unul.
Sunt piratate sau modificate că nu înțeleg de ce sunt așa ieftine când normal un Windows costa 700 lei, va mulțumesc pentru răspuns.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt volume licence, de exemplu, eu pentru compania mea cumpăr 100 de licențe dar pot fii folosite doar pentru compania mea sau sunt luate de pe PC urii old key

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai depinde de unde le iei.

| NLS a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=CWy99VMFsMM

NU sunt piratate, DAR nu sunt prea legale (cel putin teoretic, caci celor de la MS nu prea le pasa).

Sunt obtinute pe cai ilegale, fie cu carduri si Paypaluri furate,
fie sunt licente Volum, care nu sunt legale pentru folosire individuala.
Fie provin de pe aparate reciclate (daca sunt laptopuri din companii, acestea au tot licente Volum de regula).
Fie provin din tari sarace, unde licentele OEM chiar sunt foarte ieftine. Dar sunt legale doar pentru respectiva tara.

Eu am cumparat 2, una a fost blocata de MS dupa 1.5 ani, cealalta functioneaza si acum, dupa aproximativ 5 ani.

| DanielFortnite explică (pentru NLS):

Mulțumesc pentru răspuns a-și dori sa cumpăr unul dar mi-e frica că acel stick sa vina cu virusi știu poate suna prostesc eu am deja un Windows pe PC dar are viruși și doresc să îl reinstalez da știu puteam sa iau un stick și să pun un Windows pe el dar mă gândesc dacă pun acel stick sa nu se infecteze și nu am pe altcineva care poate să îmi facă un stick

| Torrpi a răspuns:

Nu sunt piratate. Dar sunt de pe un stick, nu prin cablu. Iar viteza e mai mica. Evident, la abonament. Nu stiu ce-ti scrie ala mai sus ca sa faca si el un punctulet. Asa cum si la telefoane, e mai ieftin la abonament decat la prepay.
Tu nu poti sa-l cumperi. Platesti abonamentul. Dar stick-ul (device-ul) cu Windows-ul ramane proprietatea providerului.