| TupacShakur a întrebat:

Salut am o placa de baza HP 09f0h de la un HP dc7600 ai am pe ea 2 placate ram de 256mb ai una de 1gb. aş vrea sa mai pun una de 2gb la 800mhz în slot-ul ramas. va merge pc ul cu acesta configuraţie? sau e mai bine sa iau un kit de 2gb a cate 1gb fiecare placuta?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vad in poze pe net ca ai 4 sloturi de memorie disponibile si placa stie si de dual channel. Scoate de tot memoria de 256, o lasi pe cea de 1 gb si mai pui langa ea una de 1 sau 2 gb. Recomandarea mea era sa ramai ori cu 2 de 1 gb ( ceea ce este prea putin pentru windows 7 de exemplu ) fie sa pui 2 x 2 gb si rezolvi mai multe probleme.
Sistemul va merge bine in dual channel!

| TupacShakur explică (pentru anonim_4396):

Eu as vrea sa mai adaug una de 2 gb pe langa ce mai am. din cate am citi eu in manualul de utilizare al placii se poate adauga maxim 4gb doar pe 3 sloturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate vad ar trebui sa mearga. http://h10025.www1.hp.com/......c/document

| Eidriana a răspuns:

In principiu ar trebui sa mearga, nu ar avea de ce sa nu mearga. Dar daca chiar nu se iti functioneaza, la eMAG o poti returna. Eu am mai patit-o. Bine, am cerut ajutorul si unui consultant din showroom care m-a ajutat sa imi aleg exact ceea ce imi trebuia.