| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cand sunt in modul desktop, procesorul meu ajunge la 60 de grade. Pana acum aveam vreo 35-40 de grade in modul desktop. Ce sa fac? Procesorul meu este : Intel(R) Core(TM) i5-3350P CPU @ 3.10 GHz. Tin sa mentionez ca nu am facut overclocked pe procesor. Multum, esc anticipat.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Temperatura indicata poate insemna prezenta prafului la coolerul care asigura racirea procesorului sau tine de anotimp. Vara sistemul se incinge mai tare decat in alte anotimpuri, din cauza temperaturii din camera.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Sistemul de cine e asamblat?
2. Temperaturile alea in ce conditii sunt?
3. Ce carcasa ai?

| gelu1970 a răspuns:

Probabil ca ai ceva praf, s-a acumulat scama pe cooler, si posibil sa ai pasta termica uscata. in orice caz, atata timp cat temperatura e de 60 grade nu sunt motive mari de ingrijorare. pentru i5 e ceva normal. daca urca de ex la 78-85 grade atunci e de rau.

| Seby90 a răspuns:

A venit vara, nu e normal sa aiba o temperatura ridicaa?

Temp in idle nu are nici o importanta, spune-ne ce valoare ai in full load in teste sintetice. Si cred ca e cazul pentru macar pasta noua daca nu si cooler nou.

| SouLIce a răspuns:

1 curata coolerul de praf
2 schimba pasta termoconductoare