| MihaiDEDU11 a întrebat:

Salut, am o problema cu imprimanta. Cand vreau sa trag ceva, foaia se duce intr-o parte si dupa face un zgomot, am incercat toate metodele si nu merge.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai incercat "toate metodele", fiindca atunci ar functiona bine. happy

Daca hartia nu se deplaseaza corect, pot fi mai multe cauze:
- Hartia este nepotrivita (calitativ). Foloseste hartie de 80 grame, destinat copiatoarelor (xerox) si imprimantelor laser, uscate, ne-mototolite
- Aseaza corect hartia in suport, pentru a se putea prelua usor de mecanism
- Intretine imprimanta! Periodic, ia jos capacul de plastic (cu mare grija) si curata traseul hartiei. Daca gasesti bucatele de hartie agatate, atunci indeparteaza-le. Sterge cu crpa subtire, moale si USCATA traseul hartiei. La sfarsit, sterge bine si rolele de angrenare din cauciuc, tot cu carpa subtire moale, inmuiata in spirt sanitar si stoarsa. Le stergi pana ce nu se mai vede urma de toner pe carpa, ramane curat.
Dupa uscare asamblezi imprimanta si il poti folosi.

Daca in timpul curatirii gasesti eventuale bucati rupte, atunci acestia trebuie lipita la loc cu mare grija. Pentru lipire se poate folosi adeziv rapid de calitate ("Picatura", "Bizon", etc.).

2 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Desfa-o si curata toate rolele care trag hartia.

| diana0123456789 a răspuns:

Si a mea a facut la fel.Cand tragi la imprimanta incearca ca atunci cand o trage sa o ti dreapta