| BogdanM275 a întrebat:

Salut, am o problemă cu laptop-ul meu, mai exact nu mai recunoaște nici o rețea wi-fi cât și prin cablu (ethernet) totul a început când am intrat într-un program de editare foto apoi am primit o eroare de tip windows 10 blue screen.

Întrebarea mea e ce aș putea face, dacă reinstalez windows-ul credeți că problema se va rezolva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa faci o restaurare de sistem (System Restore) la o data anterioara, inaintea datei "craparii".
Daca nici la restaurare cu o luna inainte nu merge, atunci probabil ai ceva problema hardware.

In Device Manager verifica unitatile Lan si wi-fi, daca nu sunt blocate (nu sunt colorate in galben sau rosu).

Verifica si daca Led-ul Wi-Fi este aprins, deci unitatea wi-fi este pornita!
Si la conectarea cablului trebuie sa se aprinda un beculet (Led) la mufa din laptop.

| mihai69 a răspuns:

Ciudat...
Încearcă un restore la ultimul punct salvat.
Dacă nu merge, e posibil să fie ceva hardware, care să fi generat și b.s.

| JicaContra a răspuns:

99% ca da, iti v-a rezolva problema
windows networking e unul dintre cele mai IMBECILE chestii pe care le-am vazut vreodata in viata mea
ori tu ai aceeasi problema si pe wifi si pe wired, deci E CLAR ca e windows-ul, NU DRIVELE!

| anonim_4396 a răspuns (pentru JicaContra):

Mie uneori imi merge dupa ce dau troubleshoot network...

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci clar ca e din windows
si CREDE-MA, chiar am vazut RAHATUL asta in draci, partea de networking este setata in registrii, asa ca in timp se poate corupe, si am vazut asta pe toate versiunile de windows, nu e o problema aparuta ieri

deci, reinstall windows rezolva problema, si chiar nu vad alta solutie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-au crapat driverele de la acel BSOD. Reinstaleaza-ti driverele de retea. Ne poti spune si ce program ai instalat? Poate o fi virusache, dar nu cred ca erau atat de pasnici.

| BogdanM275 explică (pentru anonim_4396):

Programul era Photoshop CS6 (oficial) deci presupun că nu putea fi vorba despre un virus, am încercat să caut driverele de rețea dar înafară de cel de la adaptorul wi-fi care e aparent cel mai recent n-am găsit mare lucru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdanM275):

Incearca system restore si driverele nu le lua cu unealta din Windows, redescarca driverele de la realtek de pe site-ul oficial sau foloseste un program de luat drivere (il iei ca trial si bagi doar de retea) de pe un alt PC.