| mdaddaojdioj2o a întrebat:

Salut, am o unitate HP 3405 care nu porneste, de fapt nu am plăci ram la ea si cand o pornesc se aude niste bps, mă puteti ajuta? Vreau sa stiu dacă e de vina ca nu are placi ps:vreau sa cumpar placi ram dar nu stiu daca sunt de vina ele

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai grija sa nu iei teapa,
ai nevoie de RAM DR3 la 1333 MHz.

Asa ceva e extrem de ieftin (o placa de 2 GB nu trebuie sa coste mai mult de 25 RON sub nici o forma, iar o placa de 4GB - 40-45 RON) si montarea dureaza sub 5 minute, cu tot cu desfacutul carcasei.

Cel mai bine e sa cumperi 2 placi a cate 2 GB cu specificatii identice (frecventa, latenta(CL)).

| flixbuster a răspuns:

Ai nevoie de RAM.
Mai ai nevoie si de lectii de ortografie.

| adryang78 a răspuns:

Da, acele bip-uri se aud din cauză că nu ai plăcile RAM. Atenție ce cumperi, nu toate sunt compatibile. Același bip se aude și dacă ai o placă RAM incompatibilă cu modelul plăcii de bază.