| MuCelMic a întrebat:

Salut! Am pierdut installer-ul de la Filmora si am licenta la el. Il mai am instalat pe un laptop vechi care nu tine prea bine la editare si din cate stiam eu, odata instalat un program, se salveaza automat installer-ul undeva in C, dar nu stiu unde! Oare am sanse sa-l recuperez cumva? Ca pe site-ul oficial nu mai gasesc versiunea la download, iar din alta parte nu risc.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmmm... nu e chiar așa cum zici tu.

| NLS a răspuns:

"se salveaza automat installer-ul undeva in C"

Chestia asta nu e valabila pentru orice program, cu atat mai putin pentru Filmora, din cate stiu.

Exista atatea programe gratuite mai bune decat Filmora,
cu mai multe unelte,
cu mai multe efecte,
de ce tii atat sa lucrezi cu un program care are codecurile audio si video neactualizate de mult timp?
(ma refer la versiunea aceea a ta, daca ai avea cea mai recenta versiune ar fi din nou la zi)

Open Shot - cel mai primitiv si simplu dintre toate
(doar Movie Maker integrat in Windows e mai simplu, dar e undeva la nivel de gradinita).
Nu are foarte multe unelte si efecte, dar daca vrei doar sa tai, sa unesti, sa adaugi un zoom, rotate, fade in/out... chestii de baza, iti faci treaba cu el, si inca foarte usor (orice program mai sarac in optiuni, reglaje si unelte, e mai usor de folosit).

ShotCut e putin peste el, dar eu am avut probleme cu el de curand, asa ca nu recomand neaparat. Ultima versiune are un lag suparator mai exact, si daca folosesti anumite formate video, exista si riscul sa crape.

Blender - program ce face de toate, inclusiv editare video la nivel basic. Gogosi si cartofi prajiti nu face, dar poti face tu, cu el.

KdenLive - recomand programul asta pana la Dumnezeu si o statie mai incolo.
Incearca si ai sa afli motivul.
E complex, adica are multe unelte si efecte, functioneaza impecabil cu orice format i-am dat, si e in acelasi timp mai putin complex decat programele profesionale.

DaVinci Resolve, varianta gratuita (exista si una contra cost).
In asta ma mai "joc" eu, de vreun an si jumatate am parasit definitiv KdenLive.
Resolve nu recomand, decat daca te intereseaza serios acest domeniu, si ai rabdare sa inveti, la modul "hard".

| MuCelMic explică (pentru NLS):

Ihim... am aflat...
mersi. imi era comod filmora, dar in lipsa de... trebuie sa ma acomodez cu KdenLive asta... incerc sa-l descopar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti sigur ca licenta nu functioneaza si pe versiunile mai noi? Ai incercat?
De asemenea instaler-ul nu se salveaza automat, doar fisierul de instalare iar unele programe pot functiona doar cu acel fisier dar nu stiu daca este cazul aici. Poti incerca si acest lucru: cauti in C:\Program Files sau C:\Program Files (x86) fisierul programului, il copiezi pe PC-ul pe care doresti sa il rulezi si vezi daca functioneaza. Este posibil sa necesite instalarea altor program si copierea altor fisiere dar nu sunt familiarizat cu programul asa ca nu stiu unde si ce necesita.