| Daniel7799 a întrebat:

Salut! Am pus un anunț pe OLX și am primit un mesaj din partea cuiva care mi-a cerut să-l contactez în privat prin SMS. Abia după ce i-am trimis mesajul mi-am dat seama că e o tentativă de fraudă, fiindcă și-a scris numărul spațiat pentru a nu fi cenzurat de Olx și apoi am mai primit un altul care îmi cerea să-l contactez pe WhatsApp. Întrebarea mea e: există posibilitatea de a fi oferit acces cuiva unor date personale sau de alt fel prin simpla trimitere a unui SMS? Numărul de telefon părea ok, începe cu 0793. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, pe olx sunt o gramada de țepari asa ca riscuri sunt la tot pasul, daca ti se pare ceva suspect il raportezi pe olx si ei vor lua masuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. intentia lui era sa iti dea un link unde sa iti introduci datele cardului si sa ajunga la el, asta e teapa celebra de pe olx

| kalasnicov22 a răspuns:

Nu se fac tranzactii in afara olx-ului.