| InTeReSsUl04444 a întrebat:

Am si eu doua routere.Un Tp-link Gigabit TL-WDR4300 Dual Band si un Tp-link Gigabit Archer C9 si as vrea daca se poate sa le interconectez, adica sa am doua retele, una de 2.4 Ghz si una de 5 Ghz amandoua provenind de la cele doua routere simultan.Adica cu alte cuvinte cu doua routere sa fac o singura retea ca si cum as avea doar unul.Este posibil asa ceva? Si daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| aalexei a răspuns:

Eu stiu 2 variante:
1. Oricare din aceste doua routere trebuie sa fie configurat in regim router(implicit), al doilea il setezi in regim bridge, setarile wifi trebuie sa coincida. - testat, lucreaza perfect.
2. Folosesti tehnologia WDS (http://www.tp-link.us/faq-440.html), un pic mai complicat cu setarile, dar in schimb nu trebuie de trasat cablu pina la al doilea device. Dupa observarile mele viteza de transfer a datelor scade in jumatate. Alege care varianta ti se potriveste.

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

TL-WDR4300 emite și primește pe cele două benzi de frecvență, 2. 4Ghz și 5GHz simultan, cu viteze de 300Mbps și respectiv 450Mbps. Înglobând două routere într-unul singur, utilizatorii pot rula aplicații de zi cu zi, cum ar fi trimiterea e-mailurilor și navigarea pe internet în banda de 2. 4GHz la viteza de 300Mbps, în timp ce folosesc aplicații cu necesar mare de bandă sau care sunt sensibile la latență, cum ar fi streaming-ul video HD sau jocurile online, toate acestea putând fi rulate în același timp în banda de frecvență liberă de 5GHz cu viteza de 450Mbps.

Tu habar nu ai ce ai in casa...