| valy_6693 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare despre un pc care imi face o gramada nervi, el merge bine, tot, dar nu mergea sunetul, am insalat windowsul si tot nu mergea, driver tot, la fel.
Apoi am cumparat o placa de sunet si am dezactivat placa din bios apoi am pus-o pe asta noua, tot a fost ok, am instalat placa, mergea dar cand am fortat pc-ul mai mult(am eschis mai multe pagini sau am instalat un program mai mare) a aparut o eroare,(0x-si cifre, pe fond albastru). am dat restart si apoi iar la fel.am scos placa de sunet cea noua am last pe cea integrala, dar tot facea asa(inainte nu facea)ce se intampla, si cum pot remedia problema, va rog mult:*

6 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Intra in safe mode si vezi cum iti face... tot asa da ecran albastru (prescurtat BSOD), daca nu atunci sigur ai virusi sau alte prostii prin calculator (programe incompatibile cu altele... etc).
Daca ai cel putin 2 placute de RAM in unitate atunci incearca cu cate una.
Daca ai numai una si in safe mode iti face la BSOD, atunci incearca sa reinstalezi Windows-ul, e posibil sa fie busit sistemul de operare.
Pentru alte intrebari sau tutoriale despre calculatoare ai aici un site: http://www.tutorialepc.ro

| rsn13 a răspuns:

Vezi sa nu fie condensatorii umflati (aia cilindrici inalti trebuie sa aiba capatul plat sau spre interior purin), daca sunt, pe geam cu placa de baza.

| GdX a răspuns:

Schimba placa de baza. Dar daca a dat eroare albastra asta e de la rami. Dar cum tu spui ca ai si la sunet e placa de baza. S-a dus, circuitele sunt terminate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica toate mufele care intra in placa de baza. am avut si eu 2 erori un pe fond albastru si una cu "read disk ocurred" amandoua sau rezolvat bagand mufele mai bine. funda

| valy_6693 explică:

Da dar inainte nu facea asa...sa fost de la placa de sunt? cand am bagat-o sa se fi dus circuitele?sad

| valy_6693 explică:

Ms mult...