| gabriel1984 a întrebat:

Salut.
Am si eu o intrebare pentru cei care cunosc raspunsul.
Vreau sa imi fac un blog si din cate am citit eu pe net partea SEO si cuvintele cheie e aproape cea mai importanta parte pentru a avea vizitatori si pentru a il face cunoscut.
Intrebarea este?
Ce cuvinte cheie sunt BUNE sa folosesc cele cu competitie mare sau cele cu competitie mica, sau cele cu vizualizari mai multe sau cele cu vizualizari mai putine.
Si sa va dau un exemplu:
Am cautat pe Keyword tools cuvantul BANI.
Bani - are competitie mica dar are cele mai multe vizualizari.
Bani internet - are competitie mare dar are putine vizualizari.
Asta nu stiu ce sa aleg, cele cu competitie mare si vizualizari putine sau cele cu competitie mica si vizualizari multe...
MS.si astept un raspuns de la cei care cunosc...

Răspuns Câştigător
| gatablog a răspuns:

SALUT!

Despre optimizare seo si importanta alegerii cu grija a cuvintelor cheie as putea scrie mii de randuri.

Cu cat competitia este mai mica (conform adwords) cu atat sansele sa vinzi sunt mai mari, asta doar daca folosesti adwords ca sa platesti pentru publicitate online.

Daca ai gasit un cuvant foarte cautat, cu peste 100000 de cautari lunare globale ai dat lovitura. Dar inainte sa iei decizia de a lucra cu el, cauta putin pe google acel cuvant sau acea expresie si studiaza continutul paginilor care apar in rezultate. Acesta ar fi pasul urmator, analizeaza ce scriu si ce afiseaza altii legat de acel cuvant si vezi cat de relevant este ce gasesti pe prima si a doua pagina in rezultate.

Chiar acum lucrez la un proiect si am gasit dupa nu stiu cate mii de cautari, cercetare si studiu, un cuvant foarte bun pe care competitia este mica si cautarile sunt in jur de un milion lunar.

Daca iti face placere, citeste ce scriu pe www.GataBlog.info despre administrarea unui blog, vei gasi acolo si cateva articole despre optimizare, idei etc.

Pentreu consultanta online ma gasesti pe messenger la - eoportunitati.

P.S. cand gasesti un cuvant care are competitie slaba si multe cautari, incearca sa-ti imaginezi cam ce vor oamenii care cauta acel cuvant. daca tu crezi ca le poti oferi informatii pretioase si originale in acel domeniu, atunci motorul de cautare google va aprecia blogul tau si il va clasa sus in rezultate.