| Ciprian0106 a întrebat:

Am si eu o problema, atunci cand deschid calculatorul si intru in meniul de desktop functioneaza decat cateva secunde comenzile de pe tastatura sau mousul, practic se blocheaza totul dintr.o data crying

Va rog sa ma ajutati!
Cine ma ajuta sa-l rezolv primeste funda!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce cauzeaza si ce fel de "blocare" este.
Urmareste Led-ul hard disk-ului de pe frontul calculatorului (sunt doua: unul arde permanent, celalalt palpaie cand se scrie /citeste pe hard disk).
- Daca Led-ul palpaie (chiar si un pic) dupa "blocare", atunci inseamna ca nu este blocat, trebuie sa astepti pana ce se termina procesele de pregatire /update-urile
- Daca Led-ul hard disk-ului NU palpaie, atunci pe tastatura urmaresti Led-ul "NumLock", apasand de mai multe ori tasta aferenta ("NumLock"). Daca Led-ul se aprinde /se stinge la fiecare apasare, atunci calculatorul nu e blocat, doar trebuie sa astepti. Daca insa nu se schimba starea Led-ului, atunci calculatorul chiar este blocat ("inghetat").

"Inghetarea" sistemului poate fi cauzata de multi factori: un program sau driver instalat instalat sau upgradat recent (la ultima sesiune d-inaintea primei blocari), dar poate fi cauzata si de o defectiune sau dereglare hardware (overclock, CPU, RAM, hdd, MB etc), care necesita o testare riguroasa a sistemului de catre un specialist.
Daca e defectiune hardware, atunci reinstalarea windowsului este de prisos, timp pierdut, munca inutila si poate si pierdere de date pretioase.

| iwefgOficiall a răspuns:

Salut ai ancercat sa reformatezi/instalezi windows ul din nou.
Poate ai vreo problema cu hardul sau memoriile ram.

| blond1x a răspuns:

Schimbă hdd.