| alexionita2001 a întrebat:

Salut am si eu o problema cu browser-ul. In timp ce eu fac totul altceva, imi porneste singur browser-ul si apar diferite reclame. Cum pot face sa nu mai se deschida singur?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Ruleaza adwcleaner, apoi malwarebytes, elimina extensii din browser, si dezinstaleaza programe instalate ce nu cunosti.

| alexionita2001 explică (pentru gelu1970):

Mersi mult, omule. In sfarsit nu mai porneste singur + ca acum imi merge mai bine pc-ul (cred ca aveam vreun virus sau ceva). Pwp

| Silent3025 a răspuns (pentru alexionita2001):

...nu era virus! ce ai avut tu se numeste adware https://ro.wikipedia.org/wiki/Adware
Ai grija cand instalezi diferite programe, jocuri etc sa nu dai next, next, next fara sa te uiti ce scrie! pe langa programele sau jocurile care le vrei instalate se instaleaza si alte tempanii de genul asta.
De obicei la instalare (mai ales la jocuri sau programe gratuite) apar si lucruri bifate de-a gata care trebuiesc debifate (altfel instaleaza alte programe sau schimba paginile de acasa din browsere, apar o gramada de reclame etc)

| alexionita2001 explică (pentru Silent3025):

Am browser implicit de Windows 10, adica Microsoft Edge si aparea in bara de jos "Allow pop-up" si "Allow once". Eu nestind, ca imi tot aparea, am dat sa mearga toate. De cand am apasat pe ala, mi-a tot pornit.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instaleaza adblock

| moradu93 a răspuns:

Spyware/virus- Instaleaza spybot-search&destroy sau un program de securitate similar si fa-i o scanare si ar trebui sa rezolvi problema.