| AndreiAndrei89 a întrebat:

Am si eu o problema cu pc-ul.Aseara am adormit si am lasat pc-ul aprins.L-am stins azi dimineata vreo o ora dupa care l-am aprins iar sa ma joc si ma joc cam 2-3 minute dupa care se face ecranul negru, se mai face si verde, mov si mai multe culori.Deci ma joc 2-3 minute si deodata mi se face ecranul verde de exemplu si nu mai merge nimic, el ramane aprins dar nu mai functioneaza si se vede decat verde sau ce culoare se face. Daca nu ma joc nu are nimic.Din ce cauza ar putea fi? Sau cum pot sa aflu daca ceva din pc-ul meu nu functioneaza bine?
PStonguerocesorul este vechi si se incalzea foarte tare cand aveam windows 10 dar acum am 8 si nu se mai incalzeste rau, cel putin nu cand se strica imaginea.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca componentele electronice se supraincalzesc, atunci se pot defecta iremediabil.

Daca procesorul, placa video, sursa sau alt component se incalzeste prea tare, atunci trebuie curatat de praf, eventual re-siliconat. E munca de specialist, nu de amator, fiindca se poate strica in caz de manevra gresita.

| AndreiAndrei89 explică:

Inafara de placa video e vechi pc-ul de vreo 7 an, dar nu am avut vreo problema sau ceva pana azi dimineata.Banuiesc can e din cauza ca am adormit cu el aprins si a functionat prea mult si s-a stricat ceva.nu are treaba cu "curatarea" pentru ca e curatat.