| Drragos a întrebat:

Am si eu o problema cu pc-ul. Mi se blocheaza din 3 in 3 minute circa 10 secunde ( "freeze" si nu ii pot face nimic pana nu isi revine). Din cauza asta pc-ul este practic nefolositor, daca vreau sa ma joc ceva nu aci um daca se blocheaza din 2 in 2 minute. Inainte mi se bloca de tot, si l-am dus la reparat de 4 ori! Ultima data, mi-au scos w7 si mi-au bagat xp, ca cica pe asta nu se mai bloca deloc cand il testau ei. A mers ok o saptamana si dupa a inceput se bloca odata pe zi, dupa de 2 ori si tot asa pana acum cand se blocheaza din 2 in 2 minute si e imposibil sa faci ceva pe el nu stiu ce sa ii mai fac! La reparat sa il duc iar sa dau bani, sa mearga o saptamana si sa faca la fel. Are cineva vreo idee de la ce e a mai avut cineva problema asta. un sfat ceva va rog! Funda si mii de multumiri daca rezolv! ( mi s-a blocat de 7 ori in timp ce scriam mesaju asta straight face )

8 răspunsuri:
| MihaiGe a răspuns:

Memoria ta ram este prea plina si atunci calculatorul numai raspunde.
Bafta!

| Xenya a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema si s-a datorat sursei deoarece era prea mare. Am schimbat-o cu una mai mica ( nu ca dimensiune ) si s-a rezolvat.

| ExpertCompanyGroup a răspuns (pentru Xenya):

Cu cat ai sursa mai mare cu atat mai bine, nu are nici o legatura puterea sursei cu blocajele numai daca sursa e defecta. De fapt e recomandat sa ai mai mult decat are nevoie calculatorul pentru un potential upgrade pe viitor. Sa schimbi sursa dintr-una mai mare intr-una mai mica daca nu sunt probleme cu sursa, nu cred ca ai schimba voltajul din priza din 240 V in 120 doar ca nu trebuie 240 V. Calculatorul ia cat ii trebuie, poti sa ai sursa de 1000W si sa consume calculatorul (toate componentele din ea) 400 W si nu ar fi nici o problema.
On topic: Calculatorul tau pare sa aiba probleme cu memoria sau cu una din driverele instalate. Testeaza memoria cu memtest, dupa care reinstaleaza windows si pune drivere una cate una, dupa fiecare driver facand un test cu pcmark.

| XtReMee a răspuns:

Sursa e de vina

| aura36 a răspuns:

Defragmenteaza-l! atunci cand sa zicem ca instalezi un joc si te plictisesti de el, il stergii, ramane un gol in memoria computerului, intelegi? atunci ca sa mearga CA NOU si sa nu se mai blocheze dai click pe :
START>ALL PROGRAMS>ACCESORIES>SISTEM TOOLS>DISK DEFRAGMENTER
o sa ia ceva timp dar te asigur c nu se v-a mai bloca!

fund?
p.s.:se face odata la 3 luni si dureaza cateva ore

| aura36 a răspuns:

Si nu conteaza ce windows ai, de exemplu eu am XP

| rauzan94 a răspuns:

EU ma pricem bine la calculatoare stiu sa fac programe si to felul de chesti. contacteaza-ma pe emailul asta rfrraul@yahoo.com si am sa-ti explic ce trebuie facut ca sa nu ti se mai blocheaza pc si mie mi s-a intamplat si acum nu se mai blocheaza. contacteaza-ma sati rezolv pcwinking

| Gabriel0102 a răspuns:

Salut, daca ai probleme cu pcul, incearca sa ii verifici memoria Ram, poate e preamica, Placa video, sau ai un porcesor prea mic.
O alta problema ar putea fi windowsul, poate nu il suporta la capacitate maxima, daca vrei sa te ajuc cumva da add la hawk_kill@yahoo.com si pote rezolvam ceva.
De asemenea poti avea virusi pe calculator, sau praf in placa de baza. Daca mai ai garantie du-te sa-l repari. Sau pur si simplu i-ati altul nou. Sper ca te-am ajutat in vreun fel.