| capytenpo a întrebat:

Am si eu un calculator HP procesor Intel pentium E5400 2.7 GHz. As vrea si eu sa stiu daca pot sa-mi maresc procesorul si daca da cum as putea face asta. Daca mai aveti nevoie de informatii suplimentare despre Pc-ul meu spuneti-mi. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| r3ally a răspuns:

Suporta max 3. 3GHz. Poti sa comanzi procesorul de la orice service autorizat HP. Asta e link-ul pentru toate componentele pc'ului tau
http://partsurfer.hp.com/Search.aspx?searchText=CZC02065CD
497732-001 Intel Core2 Duo processor E8600 - 3. 33GHz (Wolfdale, 1333MHz front side bus speed, 6MB Level-2 cache, socket 775, based on the 45nm Penryn process, 65W TDP)
Sper ca am fost de ajutor :)

7 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Poti sa ii faci overclock din biosul placii de baza, daca aceasta suporta overclock! dar atentie, overclockul necesita ceva cunostinte de IT, necesita un cooler bun pe procesor deoarece maresti voltajul, maresti frecventa procesorului si acesta se va supraincalzi!

| r3ally a răspuns:

Trebuie sa scrie undeva Serial Number-ul (s/n) Pc'ului! E ceva gen : CZC27Y... e format din 10 cifre_litere. Poti sa mi-l spui te rog? Asa pot sa iti spun ce procesor suporta placa de baza a pc-ului! Astept raspunsul tau happy

| capytenpo explică (pentru r3ally):

Unde pot gasi serialul?

| r3ally a răspuns (pentru capytenpo):

Majoritatea Pc'urilor HP au o eticheta alba langa licenta de la windows! In mod normal e lipita pe carcasa pc'ului in partea de sus. Nu ai vazut nicaieri pe pc o eticheta?

| capytenpo explică (pentru r3ally):

CZC02065CD nu prea ma pricep la calculatoare asa de bine...

| r3ally a răspuns (pentru capytenpo):

Suporta max 3. 3GHz. Poti sa comanzi procesorul de la orice service autorizat HP. Asta e link-ul pentru toate componentele pc'ului tau
http://partsurfer.hp.com/Search.aspx?searchText=CZC02065CD
497732-001 Intel Core2 Duo processor E8600 - 3. 33GHz (Wolfdale, 1333MHz front side bus speed, 6MB Level-2 cache, socket 775, based on the 45nm Penryn process, 65W TDP)
Sper ca am fost de ajutor :)

| Ghitoaica_Florentin_1998 a răspuns:

Sa nu faci niciodata overclock! Mai bine cumperi altulhappy

| NechiforSolitaru a răspuns:

Cumpara altu'. Sau fa overclock.