| EuCosti a întrebat:

Salut am un Acer aspire 5750g,am descărcat Mafia 2, am jucat 30 de minute si apoi sa stins laptopul,sa supra încălzit, fratimiu acum doua luni a fost cu el la un service si a schimbat pasta oare trebuie curățat de praf?

19 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Daca intr-adevar au schimbat pasta atunci au curatat si ventilatorul de scama si praful acumulat. daca nu au facut asta...e cu totul altceva decat un serviciu tehnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa balta Acer nu sunt bune mai bine ai lua un HP Dell thosiba sau Asus Acer poate lua foc tastatura sau sa strice piesele nu sunt bune cu 1300lei poti cumpara un Lenovo de calitate de aici:http://www.emag.ro/......D1GGF3BBM/

| Decicumzici a răspuns:

Ce frumos era de ziceai ce placa video are. Poate fi problema si de la driver. Doar driverul controleaza ventilatorul. Poate nu iti merge la puterea necesara, un fel de 30% cand e la 70 grade, si in cazul asta se repara matricea fanului. Totul se face din software (programe si bios).

| K0sti a răspuns (pentru Decicumzici):

Doar driverul controleaza ventilatorul.
Asta de unde ai scos-o? Il controleaza temperatura, nu driverul, ca de aia are senzor in el ventilatorul!

| Decicumzici a răspuns (pentru K0sti):

Nu e adevarat. De matrice fan ai auzit? poti schimba manual cum vrei. Daca vrei opresti fanu din msi afterburner. https://goo.gl/KPgXbb

| K0sti a răspuns (pentru Decicumzici):

La laptop? Ce simpatic esti...

| Decicumzici a răspuns (pentru K0sti):

Ca e blocat accesul la fan din bios? asta e alta poveste. Exista bios modat pentru orice. Eu mi-am modat pe a meu sa pot umbla la voltaj placa video, eu de exemplu acuma am acces la fan controller a placii video pe laptop. La fanu cpu nu pot umbla. Bine eu am 2 fanuri, care au doar unul e mai usor.

| K0sti a răspuns (pentru Decicumzici):

Ce e aia matrice fan? laughing

| Decicumzici a răspuns (pentru K0sti):

Un software in care pui la ce temperatura cat % sa foloseasca din turatia ventilator. De exemplu la 50 grade pui 40%, la 70 grade pui 100%. Asta e o matrice, o curba cum ii zic ei. Serios nu ai auzit de ea? o.O programe gen easytune. afterburner, pana si nVIDIA inspector are, si mai sunt. La cpu sunt altele. Dar exista multe.

| K0sti a răspuns (pentru Decicumzici):

Curba e curba, matricea, matrice...
Da-mi si mie link la bios-ul tau modat!

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

Cand cumperi un laptop el are defalut fan matrix sau fan curv3, e default stabilita sa fie optim la consum si galagie. Dar ea se poate modifica evident.

| Decicumzici a răspuns (pentru K0sti):

Hehe,iti dau site-ul de unde l-am luat eu xD vezi ca fiecare laptop are biosul modat a lui, nu merg unele pe altele. http://www.overclock.net/......-bios-file

| K0sti a răspuns (pentru Decicumzici):

This is the GPU bios only and not the System BIOS...

| Decicumzici a răspuns (pentru K0sti):

Bine ala i-a dat in gura 1300 mhz, eu o tin la 900 mhz sa nu ia foc. Mie la 900 sta la 85 grade. Fata de 600 original clock, 900 e 50% increase, e ceva. xD, da bine de ce vorbim de placa mea video? deviem de la subiect xD

| Decicumzici a răspuns (pentru K0sti):

Pai eu am control la fanu ei, dar nu si la cel de cpu. Ca am doua. Dar se poate debloca si pentru cpu daca chiar e nevoie.

| K0sti a răspuns (pentru Decicumzici):

Sa ma anunti cand!

| EuCosti explică:

Placa video nVIDIA 610M 1gb

| Decicumzici a răspuns (pentru EuCosti):

Daca vrei sa te ajut prin software, trebuie sa descari 3 programe de monitorizare. Odata vorbind de cpu, descarca coretemp rc 3 (nu alta versiune decat 3 ca restul is instabile), si lasa liber laptopul sa mearga 5 minute fara vreo aplicatie pornita si zi temperatura. Dupa asta deschide mafia 2 si joaca 30 secunde, fa windowed screen sa stea turat procesoru si sa arate si coretempu si zi temperatura in max load. Cele 2 temperaturi spun daca e problema de racire sau nu. Dupa asta vorbim de placa video, descarca nVIDIA inspector si tot asa arata un printscreen cu laptopul in relanti dupa aia un prinscreen cu laptopul cand e pornit jocu mafia 2 in windowed mode. Aici se vor vedea si temperaturile si si daca e problema de driver. Asadar sunt 4 prinscrenuri de aratat, le poti face impreuna in photoshop sa nu incarci 4 poze separate ci doar una cu toate 4. Cum vrei. Macar asa as putea zice daca e problema de racire sau nu, poate ti-e bulit windowsul. Poate erai pe modul baterie si s-a descarcat si s-a oprit.

| Ionescu_Automatizari_Centrale_Termice_1971 a răspuns:

Uita-te la temperatura intai.Aida sau Everest. Le gaseti pe net.