| alecs94 a întrebat:

Am un calculator care nu-mi detecteaza HDD-ul. Fizic, el este conectat, toti conectorii sunt in regula. Nu este cumparat de mult timp, de cca 30 zile. Pana acum a mers, dar la un moment dat, s-a inchis PC-ul deodata. Am conectat alt Hard-Disk si mi l-a citit. Vreau sa mai adaug ca HDD-ul problema se alimenteaza, iar ledul ce indica lucrul acestuia sa aprins tot timpul, continuu. Ce problema are?

3 răspunsuri:
| furios4you a răspuns:

Salut. vezi sa nu fie si hardul si cd-romul pe master. deconecteaza alimentarea cd-romului. incearca alta fisa de date. uita-te la pinii hardului sa nu cumva sa fie unul sau doi indoiti. poate e ceva defect cu capul de citire al hardului. schimba fisa de date si locasul fisei pe placa bazei. daca nu merge, du hardu in garantie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ti-a citit alt hdd insemna ca are hdd-ul tau ceva.A nu recunoaste un hdd insemna sa nu-ti gaseasca niciun device de boot! Adica primesti un mesaj de genu: "Reboot and select proper boot device or insert boot media"
Daca ledul e aprins asta nu inseamna nimic, si eu am un hdd mort care invarte discul, laserul lucreaza, dar nu poate porni.
Ok, acum ce hdd ai? prima data incearca sa muti pe alte mufe cablurile SATA si sa-i cauti alte conexiuni pentru mufele molex, poate e de la sursa, iar daca inseriezi mai multe componente pe aceleasi iesiri s-ar putea sa nu-ti mearga, pentru ca totalitatea conexiunilor din sursa ta fac 400 sau 500 w(depinde cat ai tu).
Apoi mai poti incerca sa activezi S.M.A.R.T si sa bootezi cu alt hdd sa vezi poate il pornesti, dar cel mai bine mai spune ce HDD ai! sunt unele care au niste jumperi pentru diferite moduri, diagnostic, 1.5G/s mod, 3G/s mod

| despa7 a răspuns:

Incearca sa reinstalezi windwsul
uneori orice piesa introdusa face figuri daca nu faci asta!