| LilTunechi a întrebat:

am un laptop Acer Aspire 5742G (I3 2,4 ghz 500 gb 4 gb ram si NVIDIA Geforce gt 520M...
Mi-am reinstalat windowsul (windows 7 ultimate 64 biti) si in "run"-"dxdiag" la placa video imi citeste Intel hd(adica placa itnegrata) de asemenea si in programul Ccleaner (acest program afiseaza in bara de sus componente calculatorului) si de asemenea aici tot Intel hd este mentionat
*Placa video este de 1 gb pe 128 biti (din ce-am vazut pe internet cu privire la acest model) si desi am setat dintr-un program instalat de pe cd-ul original, ca placa video folosita sa fie cea nVIDIA geforce in jocuri dezamageste (eurotruck simlator 2 merge in lag la medium-exemplu)
Am instalat de pe siteul nVIDIA ultimul driver...folosesc si nVIDIA experience(pentru ce-i ce se pricep) deci cumva placa este citita dar nu reda in jocuri acel 1 gb de care dispune si ma intriga dc in run si ccleaner nu apare numele placii ci, cel al placii integrate
Cine ma poate ajuta cu vreo idee va rog frumos
Laptopul este bun in general ruleaza totul bine si la procesor si cei 4 gb ram jocurile din 2012-2013 ar trebui sa ruleze perfect(am un pc cu aproape aceleasi componente si jocurile pana in 2014 imi merg la ultra)
Va rog seriozitatebig grin

3 răspunsuri:
| shannygelu a răspuns:

Mai mult ca sigur ai placa video Intel nu NVidia

| LilTunechi explică (pentru shannygelu):

Nu exista placa video Intellaughing) decat cea integrata care nici macar nu este o placa in adevaratul sens al cuvantului problema este din bios am rezolvat-owinking

| shannygelu a răspuns (pentru LilTunechi):

Tot chip video e chiar daca e intern si se cheama Intel deci exista