| ___VQ82 a întrebat:

Salut, am un laptop Lenovo IdeaPad 5 2-in-1, problema este ca nu am wifi, am bluetooth network. Cum fac sa ma conectez la o rețea wifi? Am instalat Win11 fara Internet. Nu-mi vede reteaua.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu prea exista laptop fara WiFi, mai ales daca e mai nou de 20-25 de ani.

Problema e ca uneori, Windowsul nu instaleaza automat placa (din cauza ca nu are drivere potrivite pentru ea. Windowsul are integrate o multime de drivere WiFi, dar exista si placi de retea WiFi mai exotice, care le-au scapat celor de la MS)

Asa ca singura sansa e sa o instalezi tu.

https://pcsupport.lenovo.com/de/ro

dai click pe Laptopuri si Notebook-uri in stanga
selectezi in caseta din stanga: 5 Series Laptop (ideapad)

in caseta din dreapta introduci numarul exact al modelului
(sunt 6 modele 2-in1 de IdeaPad 5, alege-l pe al tau)

Cauti driverul de retea WiFi, il descarci pe un stick,
apoi il copiezi pe laptop si il instalezi.

| NLS a răspuns:

VARIANTA 2 ar fi sa conectezi laptopul prin cablu Ethernet, daca are mufa RJ45 (mufa de net, altfel spus).

si sa folosesti acelasi link, dar sa alegi "Detecteaza produs"

https://pcsupport.lenovo.com/de/ro

Apoi dupa ce iti gaseste driverele aferente modelului, cauti driverul de WiFi si il instalezi.