| Ana_Mircea_1985 a întrebat:

Salut, am un laptop XPS 17(Proc: i7 2630QM, placa de baza: 0XN71K chipset Sandy Bridge HM67) si as dori sa ii fac upgrade la procesor, adica un Intel Core i7-2820QM, se poate?
Placa video este GT 555M 3gb, si vreau sa stiu daca se poate inlocui cu ceva mai bun, ex. GT 650M sau chiar mai buna?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| hanzelik a răspuns:

Procesorul il poti inlocui pentru ca este pe acelasi socket si placa video daca este detasabila poti, funda?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Din ce stiu eu, gt 555m nu e detasabil. plus ca 650m este mai slaba.(tu ai sli de 555m de ai 4 gb, asa ca stai la ce ai acum)

| Ana_Mircea_1985 explică (pentru sltlp):

Sincer nu stiu daca este sli dar are 3gb nu 4gb....si 650m-ul este mai bun...
http://www.notebookcheck.net/......844.0.html

| sltlp a răspuns (pentru Ana_Mircea_1985):

Gt 555m are 1 gb sau 2 gb, nu 3 gb. la tine e clar ca e un sli. Asta daca chiar e gt 555m

| laptopnews a răspuns:

Dar la ce vrei sa folosesti laptop-ul, incat nu iti e suficient ce ai acum?

| Ana_Mircea_1985 explică:

Procesoare compatibile mai bune decat ce am eu sunt: i7 2670qm, 2720qm, 2760qm, 2860qm.