| lrefutabil a întrebat:

Am un pc mai vechi, nu l-am mai folosit de 6 luni aproximativ. Azi am zis sa vad ce mai am pe el si porneste, procesorul, hdd dar la placa video nu se invarteste ventilatorul si calculatorul socate un sunet gen taaaaaaat... la intervale regulate. Tin sa precizez ca placa video nu era arsa ultima data cand am pornit pcul. Cum il pot face sa functioneze din nou?

2 răspunsuri:
| AlexDaghiu a răspuns:

Ai praf in ventilator.Du-l la niste specialisti si ti-l vor curata cu un CD eu asa am patit sau daca tot face asa ai placa video arsa

| Lionis a răspuns:

A intrat foarte mult praf in ventilator. Poti urma urmatoarele cai:
1.sa il duci la niste specialisti sa il curete
2.(daca placa video mai e in garantie), sa o schimbi
3.pe cont propriu, poti sa o scoti din calculator, si urmezi pasii astia:
a.O cureti de praf cu o carpa USCATA b.Gauresti cu un ac ventilatorul ( la cca. 3mm de centru, AI GRIJA SA NU ATINGI CUMVA BOBINELE MOTORASULUI de la ventilator)
c.Pui niste ulei pentru mecanisme fine sau ulei pentru masina de cusut (e unul si acelasi), ai grija sa nu pui decat 1 picatura sau 2,
d.Invartel cu mana cateva ori sa intre ulei peste tot
e. Astupi gaura ce ai facut-o cu ceva si il pui inapoi in calculator.

Te sfatuiesc sa nu urmezi a treia cale daca tu crezi ca nu esti in stare, ca 100% poti sa-l strici... Sper ca te-am ajutat, funda?