| WarMan a întrebat:

Am un sistem pc cu 6 gb ram, dar imi arata doar 3, 94 usable deoarece restul sunt utilizati de placa video integrata, si as dori sa-mi instalez windows 7 pe el si nu stiu ce varianta sa aleg, de 64 bit sau 86. Funda!

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

64 biti este 64 biti, iar sistemul de operare va folosi toata cantitatea de memorie ram instalata in sistemul tau.
86 este de fapt sisteme de operare pe 32 biti. Acestea nu recunosc decat aprox. 3.2gb ram.
Concluzia, o poti trage singur.

1 răspuns:
| nikname a răspuns:

Windowsul pe 32 biti nu iti va vedea niciodata mai mult de 4 gb ram, asa ca trebuie windows pe 64 biti!