| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut pe internet router care funcționează cu cartela SIM.
Intrebarea mea este cum funcționează acest router, adică gen îl cumpăr, introduc o cartela SIM cu internet în acesta și funcționează ca un router sau cum?
Și dacă nu, există vreun astfel de dispozitiv în care să introduci un SIM cu internet și apoi să funcționeze ca un hotspot?
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Exact așa. Evident, dacă nu ai măcar 3G în zonă, o să cam plângi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da, asa functioneaza. Dar in general, aceste routere vin la abonamente de la furnizori de servicii in acest sens. Iti dau ei cartela, iti dau si router si gata, ai internet.

Insa dezavantajul este semnalul... nu se compara deloc cu cel prin fir, in sensul ca o sa fie pierderi foarte mari de viteza. Dar acum depinde si in ce zona stai, daca stai intr-un oras cu o putere foarte mare la reteaua respectiva o sa mearga mai bine.

O zi faina!

| Wr3nch a răspuns:

Dap. E unul de la telecom cu 26 pe luna dar nu recomand, latimea de banda e penala si daca tu te uiti pe YouTube si cineva pe Facebook se sacadeaza isntant.

| nicu991 a răspuns:

Este exact ca un telefon pe care ai activate datele mobile si de pe care faci hotspot WiFi pentru utilizatorii din raza lui de acoperire.
La fel ca si telefoanele vin cu antene integrate pentru 3G/3.75G UMTS/HSPA/EVDO
Avantajul lor este in principiu atunci cand calatoresti si vrei sa ai o conexiune la internet pe care s-o imparti la mai multe dispozitive/ persoane.

| And4eisis77 a răspuns:

Da dar nu se merita.Mai bine un router cu wi-fi. Abia daca o sa ai vreo 10-20 mb/s.Va fii penibil

| AndreiMnd a răspuns:

Aceste routere merg cu cartela SIM?
https://altex.ro/......TL-MR3020/

https://m.emag.ro/......E35V7BBBM/

Pe care să îl cumpăr?