| stefangs a întrebat:

Am vrut sa formatez calculatorul unui prieten, am bagat cd-ul, am ales din BIOS, First boot devices pe CDROM si am dat Save & Exit, s-a resetat si nu a mai pornit. Unitatea ia curent, doar ca pe monitor apare scris Semnal cablu deconectat. Insa toata cablurile sunt la locul lor, le-am conectat si deconectat pana mi s-a luat si tot nu se deschide. Care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| sinblade27 a răspuns:

Prima varianta scoate cablu de alimentare din spatele calc si apasa butonul de power cu el scos de vreo 5 ori sa descarci condensatorii. pune cablu de alimentare si incearca sa il pornesti
a doua varianta scoate bateria de bios si porneste calculatorul fara ea e posibil sa ai un blocaj pe placa de baza
varianta 3 e cea mai grava incearca cu alta sursa daca nu pleaca nici cu alta e posibil sa fie un condesator umflat sau ars pe placa de baza. oricum tind sa cred ca ar fi una din primele variante

3 răspunsuri:
| Slavian a răspuns:

Nu stiu sigur ce ar putea fi, sigur nu e de aceea ce ai facut tu in bios.
Du-te la un service de calculatoare si vezi care e problema.

| eXtrike a răspuns:

Save & Exit? Eu nu am vazut asa ceva la reformatare straight face

| stefangs explică:

@eXtrike: Save & Exit este optiune din BIOS, de unde am ales First Boot devices pe CDROM, nu la formatare... mai citeste o data
@sinblade27: multumesc mult, a 2-a varianta a mers