| Adinel69 a întrebat:

Aș dori să-mi achiziționez un aparat foto pentru fotografiat animale sălbatice, păsări, peisaje naturaliste etc. Și as dori să știu ce aparat îmi recomandați, ce obiective. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Aparatul conteaza mai putin,
Chiar si un D3500 sau un D5300 sunt mai mult decat suficiente.
Obiectivul conteaza mai mult.

Pentru wildlife ai nevoie de obiectiv tele, incepand cu 135mm... pana la cat te tine buzunarul.
De ce tele?
Pentru ca de animale si pasari nu te poti apropia prea mult, daca vei sa le mai prinzi, fara sa te prinda ele, sau dupa caz, sa-si ia zborul.
Asadar e nevoie de apropiere, zoom.

Daca vrei sa fie si mai luminos (macar f/2.8... cu cat e mai mic acest numar, cu atat e mai luminos ),
sa tragi cadre in conditii de lumina scazuta, e vorba chiar si de cateva mii de euro.

Totusi, nu poti fotografia peisaje cu acelasi obiectiv, obiectivele pentru peisaje fac parte de obicei din extrema cealalta,
ultrawide, si prind un cadru foarte larg (intre 10 si 25mm).

https://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/

Ca sa intelegi, joaca-te cu sliderul de la Focal Length, dupa ce ai ales un aparat si un obiectiv.

Testeaza cu un obiectiv cu distanta focala mica (18-55mm) apoi vezi ce e diferit la un 70-300mm.

Sfat: pentru inceput, ca sa nu intram in prea multe detalii, seteaza la ambele DX.

Iti explic pe urma ce e cu DX si FX, daca vrei.

| Adinel69 explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult, un răspuns incredibil. Când aveți timp îmi puteți explica carei diferența dintre dx și fx, momentan am înțeles in mare. Mulțumesc încă odată.

6 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nikon printre cele mai bune.

| NLS a răspuns:

Daca spui un buget de care dispui, iti pot da si niste variante exacte, sau macar aproximative.

| Adinel69 explică (pentru NLS):

Pai cam până în 3000 de lei, maxim.

| NLS a răspuns (pentru Adinel69):

Ce as alege eu>>>

Nikon D3500
https://www.emag.ro/nikon-d3500-body-negru-vba550k000-body/pd/DQF327BBM/

+

Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX
https://www.emag.ro/......EP6J3BBBM/

Cu acest obiectiv ai putin din ambele tabere.
Il poti folosi pentru aproape orice, insa lumina trebuie sa te ajute, macar putin. Nu poti avea pretentia sa scoti cadre faine la apus sau in orice conditii de lumina scazuta, nori intensi, cu un asemenea obiectiv.
Un obiectiv ce are in loc de f3.5 f/2.8 e mult mai scump.

+

un TREPIED, chiar si mai amarat, numai sa fie (e important pentru fotografia de peisaj, cat si pentru wildlife)

**************************************************************
Sau, alternativ, daca poti eventual depasi 3000, dar cu aceeasi remarca, singura diferenta intre acesta si celalalt e zoomul, nu calitatea superioara>>>

Nikon 18-140mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX NIKKOR
https://www.emag.ro/......DCF7CBBBM/

*************************
Pentru FullFrame (FX) versus CROP (DX)
poti citi comentariul meu precedent, e mai la sfarsit...

https://www.tpu.ro/......u-stiu-ce/

https://www.nikonusa.com/......rmats.html

| ancaval a răspuns:

Sincer, nu mă pricep. Dar poți căuta pe net, pe diferite pagini, au și oferte la produse, descrierea lor, exemple de poze pe care le face aparatul. Sunt și mai ieftine, și mai scumpe, în funcție de buget.