| Daadad a întrebat:

Salut.As vrea sa`mi schimb si eu RAM`ul la calculator dar nu stiu cum.Adica trebuie sa se potriveasca cu alta piesa din calculator? Sau doar imi aleg o placa RAM si gata o instalez? Si apropo, o pot instala singur sau este ceva complicat?

Răspuns Câştigător
| vlad_4846 a răspuns:

De instalat e simplu.sunt 2 sloturi cu niste cleme acolo pe placa de baza.de cumparat e mai dificil daca nu te pricepi...trebuie sa stii intai proprietatile placii de baza, ce fel de RAM suporta(DDR. DDR2 sauDDR3)lce fel de format(SODIMM, SD-RAM.) si cel mai important frecventa la care functioneaza(553, 667,800, 1066,1300,1600 MHz) si daca vrei sa functioneze dual chanel(asta daca vrei sa-ti cumperi 2 placute de RAM). atentie windows pe 32 biti nu recunoaste mai mult de 3 Gb.cel pe 64 recunoaste peste...sunt placi de baza care au limitare de 8 Gb dar cred ca un 2 Gb sunt mai mult decat suficient.intreaba un specialist.
pentru preturi

http://www.price.ro/preturi_memorii-1186.htm

2 răspunsuri:
| smaranditza a răspuns:

Nu e mai simplu sa apelezi la cineva fff priceput?

| Eduard_3630 a răspuns:

Pai cam da cam trebuie sa se potriveasca cu alta piesa din calculator dar daca se instaleaza nu stiu.