| xtr3m33ff3ct a întrebat:

As vrea sa stiu daca componentele astea sunt compatibile PB: Gigabyte GA-990FXA-UD3

CPU: Amd FX-8350 4.0ghz

Memory: Corsair 8GB (2 x 4GB) 1600MHz DDR3 240-Pin

HDD:WESTERN DIGITAL CAVIAR BLUE WD5000AAKS(HDD-500gb - SATA-300)

Video Card:Sapphire VAPOR-X HD7770 GHZ EDITION

Sound: Integrated 7.1

PSU: LC-Power LC6550 (550W)
Monitor Acer 19" rez 1366x768
Cum imi vor rula jocurile ca far cry 3, Crysis 3?
Imi pare rau ca pun atatea intrebari!

Răspuns Câştigător
| Gabi05 a răspuns:

Stiu,a fost foarte reusita racirea vapor-x dar ai grija sa intre in carcasa, ca e destul de lunga placa

60 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

1.Sursa prea slaba
2.Placa video slabuta, se poate mai bine
3.Memoriile daca sunt pieptene nu sunt mai bune
4.Chipsetul 990fx e pentru overclock
Far cry 3 si Crysis 3 vor rula la 30-40fps.
Dami un buget si facem ceva mai bun

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

400 euro pentru componentele de mai sus

| Gabi05 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

Nu am inteles ceva
1.Am facut calculu la piesele de mai sus si sare de 400euro=1754 lei
2.Monitorul il ai deja?
3.De carcasa nu ai nevoie?

| SonicAndrei a răspuns:

Dacă vrei să-l faci din bucăți fă-l pe www.intend.ro. Sediul e în Cluj și au de toate (calitate la prețul corect, adică sunt ieftine). Eu zic să-ți iei AMD FX-6300 căci e 6 core, are turbo și costă doar 500 lei. Placa video să fie cel puțin nVidia GT 640 de 2 GB. Dacă vrei la 1700 lei îți recomand un i3 de la Altex (merge GTA 4 pe High)— caută-l pe site, e doar unul.

Dacă vrei Crysis 3 pe High ai nevoie de nVidia GTX 650 care să MEARGĂ MĂCAR PE 192 BIȚI. Contează mult acei biți. Vei avea nevoie și de o sursă de MINIM 500 W. Dacă vrei ți-l fac eu, căci mă pricep.

| Gabi05 a răspuns:

@sonicandrei le-ai inflorit pentru ce 2gb pe 1366x768 cand nu placa video conteaza pe rezolutie mica ci procesorul.
Sursa cel putin 500W, sistemul lui nu va consuma mai mult de 200W.
192 bit, procesorul grafic conteaza nu busul, gtx 650 e mai scumpa ca hd7770 care e mai buna.
I3 e mai slab ca fx6300
Recomand
fx6300
hd7790 peste gtx650ti
4gb ram
sursa cu electronica buna ce tine si i5+hd7870xt with boost
hdd 500gb

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/702211/
+
Http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Am monitor, Dvd rw, Hard, 4gb ram, carcasa, mouse-ul si tastatura.

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Eu sunt in Italia... merita sa cumpar fx-8350 la 155 euro?

| Gabi05 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Da normal ca merita, in Romania costa 200euro, dar placa video ce vei lua?

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Cred ca Sapphire VAPOR-X HD7770 GHZ EDITION 70 euro (o sa o schimb cu ceva mai bun peste 6-12 luni)

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Placa asta de baza se merita la pretul asta http://www.ollo.it/......81731.html

| Gabi05 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Placa video la ce racire are e pomana 70euro
placa de baza e buna, merita
procesorul la fel, merita 155 euro

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Placa video o iau de la un prieten la 70 euro(a fost folosita doar 2-3 luni) Asa arata placa : http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Merci mult pentru tot....Se vede ca te pricepi!

| Gabi05 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Daca mai ai nevoie de ceva intreaba, sau da-mi pm

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Am nevoie de putin ajutor...Ce placa video imi recomanzi pentru PB: Gigabyte GA-990FXA-UD3
CPU: Amd FX-8350 4.0ghz
Memory: Corsair 8GB (2 x 4GB) 1600MHz DDR3 240-Pin
HDD:WESTERN DIGITAL CAVIAR BLUE WD5000AAKS(HDD-500gb - SATA-300)
Sound: Integrated 7.1
PSU: LC-Power LC6550 (550W)
Monitor Acer 19" rez 1366x768
As vrea o placa mai buna ca hd7770

| Gabi05 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Rezolutia monitorului e 1366x768?
Daca da, iti recomand maxim asta
http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

Daca ai monitor 1920x1080
Recomand cel putin asta
http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Scuze am dat site-ul gresit http://www.prokoo.com/......75490.html

| Gabi05 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

E buna oferta, dar mi-e teama de sursa aia, s-ar putea sa nu tina, chiar daca pe hartie scrie 550W ea nu da atat.Nu ai cum sa o schimbi cu un Sirtec High Power Element Plus 500W? sau macat Super Flower 500W?

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Nu cred ca pot sad

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Ce crezi despre sursa asta atx 550w atlantis http://www.kiacomputer.it/......antis.html

| Gabi05 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Cat ai buget pentru placa video?

| Gabi05 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Hai sa iti explic ceva
Nu conteaza puterea care scrie pe foaie, pe foaie poate sa scrie si 1000W, daca sursa are electronica de proasta calitate, nu va tine.
Principalele surse recomandate cu electronica buna sunt
Sirtec High power element
Seasonic
Super Flower
Corsair
Cooler Master
Chieftec
Spune-mi bugetul alocat pentru placa video, si poate reusesc sa strecor si o sursa in acel buget

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Asculta, as vrea sa-mi iau procesor si placa de baza mai ieftina
dar sa pot juca jocuri bine
Daca fac asa o sa pot sa mai adaug niste bani la placa video si sursa
Placa de baza 400 lei
Placa video 500-600 lei
Procesor 500-600
Vreau ceva echilibrat... sa pot juca jocuri noi

| xtr3m33ff3ct explică (pentru xtr3m33ff3ct):

Sa pot juca jocuri la very high-ultra

| Gabi05 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Asa parca suna mai bine, imi poti da un site de unde cumperi tu piesele? ca eu pot sa recomand ceva si acolo sa nu fie.
Placa de baza nu conteaza in jocuri, poti sa iei si la 200lei face acelasi lucru.
Placa video mai mult de 7790 pe rezolutia ta nu e necesara.
Procesorul trebuie cat mai puternic pe rezolutia ta
Placa video puternica pe full hd
Procesor puternic pe Hd

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Bugetul maxim pentru piese in Italia(Piesele sunt mai ieftine) e de circa 350 euro

| xtr3m33ff3ct explică (pentru Gabi05):

Pai as putea sa cumpar acelasi procesor(155 euro)....Placa video 7790 sau mai buna (120), o placa de baza mai ieftina si o sursa buna decenta...

| Gabi05 a răspuns (pentru xtr3m33ff3ct):

Daca ai hdd/dvd/4gb ram/carcasa/mouse/tastatura
Mai iti lipseste placa de baza/placa video/procesorul
Iti recomand un procesor mai puternic in gaming ca fx8320, daca nu cumva esti fan amd.
Pe rezolutia ta ai nevoie de procesor cat mai puternic.
Ti-am pus cel mai puternic procesor dedicat gamingului de pe piata.
In Romania costa 1700lei ce am pus, poate gasesti mai ieftin pe acolo
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/702664/