| AlexTp a întrebat:

Salut,aveam avira free antivirus si am descarcat un fisier cu virus si mi-a aparut asta http://www.home-computer-support.org/......ection.jpg si de atunci mereu cand apaream pc-ul trebuia sa dau pe remove, apply..etc ca sa mearga calculatorul bine...Dar am schimbat imaginea de la desktop si nu mai mi-a aparut,si pc-ul merge greu, am incercat sa reinstalez avira si sa i-au ceva cu virus dar nu imi mai apare aia cu remove..solutii?

2 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Ai 2 soluții. Prima e cea mai simplă.

1) Dezinstalează Avira fiindcă nu e bun. Intră pe „http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/security-essentials-download" și pune-ți Microsoft Security Essentials. E un antivirus foarte bun de la Microsoft. E permanent, gratuit și e pe locul 4 în lume.

Downloadează-l (versiunea de 32 biți cred că o ai), apoi instalează-l.

Apoi fă o scanare la calculator iar Microsoft Security Essentials îți va elimina orice virus.

2) Ca să scapi de orice problemă, reinstalează Windows-ul.

| Alexandrughita a răspuns:

Cea mai buna solutie, salveaza tot ce ai important prin el, apoi reformateaza-l, si scapi si de orice virus si de problema cu Avira