| Adita9712 a întrebat:

Salut! Aveti idee dc nu mi citește casetofonul din masina mai mult de 500 de piese de pe un usb de 32gb pe care am vreo 1700 piese? Casetofonul e un model Sony, an 2010 pus pe mașină din fabrica. Piesele sunt toate mp3.

2 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Depinde de cum e formatat stick-ul, sau de cum il considera casetofonul.

Exista mai multe feluri de a stoca fisiere pe o unitate de memorie, externa sau interna, numite formate, cel mai vechi este numit FAT16, urmatorul a fost FAT32 (cel mai folosit si compatibil), NTFS (folosit mai mult la HDD/SSD dar merge si la stick-uri) si cel mai recent format pentru stickuri exFAT. Cand dai click dreapta pe un stick in Windows apare meniul si acolo ai printre alte optiuni "Format", unde poti alege ce format vrei, FAT16 nu mai e disponibil de mult, dar poti selecta FAT32 sau NTFS si in ultimele versiuni ai si exFAT.

Din toate astea, FAT32 e compatibil cu FAT16, dar cu limitari, ATENTIE, aici e chichitza happy.

FAT16 avea un numar MAXIM de fisiere intr-un director de 512!, de aia casetofonul tau din 2010 nu se duce mai mult de atat, dar daca cei de la Sony au fost destepti, au facut softul casetofonului sa se uite in subdirectoare si atunci esti salvat, faci directoare /1, /2,... si pui acolo maximum cate 500 de piese.
Daca nu stie sa caute in directoare atunci va trebuia sa traiesti cu maximum 500 piese pe stick si mai multe stick-uri. Bafta.

| NLS a răspuns:

Posibile variante:

1) stickul e un fake, si nu are 32 GB decat ca afisaj in Windows, nu si ca marime reala.
La o medie de 6MB pe melodie, 1700 de piese inseamna 10200 MB, adica aproximativ 10 GB.

2) nu e formatat FAT32.
Verifica daca stickul e formatat in FAT32.
partitiile NTFS nu sunt citite deloc de catre media playere vechi,
iar cele ExFAT, doar de catre foarte putine modele, unele scumpe.

3) casetofonul fiind un model vechi, e foarte posibil sa aiba implementate niste limitari fie ca si capacitate, fie ca numar de piese.
Insa poti rezolva asta, daca imparti melodiile in 2 foldere.

Daca nu vrea sa citeasca (din) foldere, renunta la foldere si imparti stickul in 2 partitii,
apoi copiezi pe fiecare cate 850 piese.

Partitiile le poti crea cu Disk Management
inclus in orice editie de Windows, nu ai nevoie de programe speciale (desi exista).
(daca cauti Disk Management in caseta de cautare, va aparea optiunea "Create and format hard disk partitions",
da click pe ea),

Va aparea o fereastra unde o sa vezi listate diskurile pe care le ai in calculator, inclusiv stickul, daca l-ai introdus in USB.

Fii atent sa selectezi / dai click pe litera stickului, nu pe altceva! Risti sa iti stergi/formatezi partitiile HDD-ului in caz contrar!

! Melodiile de pe stick trebuie intai copiate pe calculator, tot ce exista pe stick vei sterge,
si apoi vei crea o noua partitie pe stick, de aproximativ 16GB (~16385 MB).
Apoi inca una, cu spatiul ce a mai ramas.

La final o sa ai un stick impartit in 2 partitii.
Cand il vei introduce in casetofon, o sa vada 2 surse, stick 1 si stick 2 (sau ce nume ii vei pune tu).