| Hateface a întrebat:

Salut, azi am comandat un PC de pe pcgarage și mi-a venit cu sistem de operare Ubuntu pe care nu l am folosit in viața mea, vreau să l șterg și să instalez Windows 10, am creat un USB cu Windows 10 dar nu pot sa intru in bios, nu mi apare de exemplu producătorul plăcii de bază și cu tastele jos F9 F2 Del etc. imi scrie mare pe ecran Ubuntu și după apare ceva că și cum ai scrie in CMD. ma poate ajuta cineva? Cum intru in bios sa șterg definitiv acest sistem de operare...

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

NU trebuie sa intri in BIOS, nu poti sa il stergi de acolo.
Bootarea de pe stick se face din meniul de Quick Boot menu,
una dintre tastele F9, F10, F11 sau F12, apasata imediat dupa ce ai apasat butonul de pornire, in mod repetat, pana apare respectiva fereastra de Boot Menu, de unde alegi stickul.

Tasta este indicata mereu in manualul placii de baza, la rubrica BIOS.
Manualul il gasesti pe net, daca nu ai primit cutia placii de baza, trebuie doar sa introduci modelul placii pe net, si ajungi la pagina ei.

Si de asemenea, nu te ajuta prea mult ca ai facut un stick cu Windows 10.
Se poate sterge partitia ext4 si cu ajutorul lui, dar e indicat sa fie stersa cu ajutorul unui kit de Linux.
Doar acesta o vede corect.

| flixbuster a răspuns:

Daca dai ESC la momentul potrivit (putin dupa ce porneste PC si afiseaza imaginea de boot dar inainte sa intre imaginea de Ubuntu) vei accesa meniul de boot de la Ubuntu (va fi ceva pe fond negru si sus scrie GNU GRUB). Ultima optiune din acest meniu este UEFI Firmware Settings - o selectezi si dai ENTER. Astfel intri in UEFI (BIOS nu mai e de multa vreme).

Separat, verifica-ti PC-ul la producator. Sunt cativa ani deja de cand NU se mai fabrica PC-uri cu suport de Windows 10 astfel ca nu il vei putea instala. Ca sa scapi de alt set de frustrari, esecuri si timp pierdut instaleaza Windows 11.

| adryang78 a răspuns:

Ia tastele funcționale la rând, de la F1 la F12, imediat după ce pornești calculatorul. Del ai folosit, încearcă și Esc. Unele reacționează la F8, F10, F12 etc.
Ubuntu este printre cele mai bune sisteme de operare Linux, și net superior Windows-ului, din mai multe puncte de vedere. Sfatul meu este să-i dai o șansă, și să instalezi Windows în paralel, adică dual-boot. La pornire ai opțiunea de a alege ce sistem de operare vrei să rulezi. Nu strică să mai arunci un ochi pe Ubuntu din când în când.

| Hateface explică (pentru adryang78):

La câți nervi mi-a făcut nici nu vreau sa mai aud de el. nu pot sa intru in bios deloc când dau restart am incercat toate tastele și îmi apare apoi cu scris mare pe ecran Ubuntu și după o consola sta câteva secunde și apoi intra normal pe desktop. dacă aș reușii sa intru în bios l as șterge direct din bios și aș instala Windows ul de pe stick

| Korkodeln a răspuns:

Incearca F7, F10 sau ESC, IMEDIAT dupa repornirea de la butonul de pornire (nu astepta sa iti apara ceva pe ecran, atunci e prea tarziu).