| Catalinlupu23 a întrebat:

Salut,azi mi-am curatat laptopul si tot merge bine in rest cand aprind bluetooth si conectez casca liniile de la wifi scad cu 2 si cand dau off la bluetooth revine.De la ce ar putea fi?

40 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai desfacut laptop-ul, atunci probabil n-ai asezat exact la loc firele de cablaj a modulului Bluetooth /wi-fi. Daca nu sunt la locul lor, circuitele de radiofrecventa se pot dezacorda.
Incearca sa te deconectezi de la wi-fi si de la Bluetooth, dupa care conecteaza-te din nou (poate va ajuta la re-sincronizarea frecventelor).

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Tot asa este, cand am curatat laptopu am scos tot din el, placa de retea tot si le am reansamblat inapoi cum trebuie

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

In acest caz, ai dezacordat destul de tare circuitele.
Ar fi nevoie de aparatura speciala de radiofrecventa pentru re-acordare.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Exista video pe Youtube cu asa ceva?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Degeaba ar fi, daca n-ai aparat pentru masurare radiofrecvente.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Da din ce cauza sa dezacordat?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bula):

Tu n-ai ce-i face, decat sa-l lasi in pace si foloseste-l asa.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Ti-am scris: pozitia firelor este foarte importanta, de acolo se dezacordeaza.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Si daca le reasez tot nu merge?
Si cat ar costa reparatia?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Poti incerca.
Firul de antena (care are un capat liber, ne-conectat) trebuie astfel asezata sa nu fie langa parte metaalica, sa nu se ecraneze.
La unele laptop-uri, firul de antena este conectat printr-o mica mufare si este trecut in panoul ecranului. Deseori, la asamblare se uita conectarea mufei, iar wi-fi /Bluetooth nu mai are putere de emisie si sensibilitate suficienta ("antena" fiind scurtata).

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Am o poza facut la placa de baza, poate intelegi mai bine si imi dai detalii mai bune, poza este facuta cand era prafuit si murdar.
https://imgur.com/a/apZbQzB

| Catalinlupu23 explică (pentru Catalinlupu23):

Placa de wifi am scos-o eu

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Nu observ unde este olaca wi-fi. sad
Fa asa cum am scris inainte!

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Placa am scos o atunci pentru ca voiam sa l curat, am sa fac ce ai spus tu si o sa iti trimit maine poze cu toate partile laptopului.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Eu am avut niste probleme cu balamaua dreapta si s-a rupt foru negru care conducea spre placa de retea

| Catalinlupu23 explică (pentru Catalinlupu23):

De unde pot sa iau altul?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Ai legat firul inapoi, la loc?

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Nu,e rupt pe jumate
Uite o poza:https://ibb.co/rcC370Q

https://ibb.co/BfY8yXb

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Firul de antena rupt trebuie cositorit laolalta IN VARF (sa ramana lungimea initiala), cositorirea izolata (se poate si cu putin scoch) si pus inapoi la locul initial.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Cat ar costa sa faca balamaua si firu?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

De regula, balamaua laptop-urilor nu se poate schimba, doar cu scheletul (de aluminiu? ) impreuna, ceea ce inseamna demontarea si mutarea intregului ecran, a sistemului de iluminare etc.
In asemenea cazuri, cel mai simplu este de inlocuit tot "capacul" (cu ecran, cu tot), fiindca manopera + piesele sunt compatibile ca pret (aproximativ pretul unui laptop (nou? ). Multi abandoneaza laptop-ul in asemenea cazuri (destul de des intalnite, balamalele fiind "calcaiul lui Achile" a laptop-urilor).
Firul, daca este suficient loc, se poate lipi (asa cum am scris inainte).

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Si daca asi duce numai firu la reparat cat m-ar lua?

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Daca leg firul cu o banda izoliera se poate scurtcircuita ceva?

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Balamaua merge perfect numai ca s-a rupt plasticu de la suruburi si nu mai sta

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Firul trebuie lipit cositorit, cu un pistol sau ciocan de lipit. E o operatie de cateva secunde pentru un priceput.
"Banda izolira" este pentru a izola, sa nu se faca scurtcircuit.
Daca doar plasticul este rupt la balama, atunci probabil se poate lipi (daca ai partile rupte). E nevoie de dexteritate, pricepere si un adeziv rapid (tip "Picatura"). Atentie, sa nu se lipeasca si altceva, nedorit (de exemplu capacul cu unitatea laptop-ului, sa nu-l mai poti deschide).

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Am mers cu el la un service si a spus doamna ca trebuie sa iau o antena noua e prea complicat sa gasesc asa ceva si mi-a dat o varianta mai buna sa iau un stick bluethoot portabil usb.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

:O
Este si aceea o varianta, pentru necunoscatori.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Am rezolvat problema cu wifi si bluetooth

Bula
| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Cum?

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Mi-am luat adaptor bluetooth usb si merge perfect.