| anonim_4396 a întrebat:

/Bună!
Ce înseamnă a moda d. p. d. v. IT?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Cred ca te referi la acel "mod"at.
Un mod, practic, aduce ceva nou in aplicatie.
Si aici se impart in 2 categorii: portabile si incluse direct in aplicatie.
Cele portabile sunt fisiere pe care utilizatorul le poate adauga unui folder ca mai apoi aplicatia sa ia fisierul si sa aplice aditiile, insa daca fisierele sunt eliminate, aplicatia poate functiona dupa si fara moduri.
Exemplu: Minecraft, Don't starve, World of Tanks, etc. Sau Adblock, mod pentru Chrome care aplica aditii.
In schimb pentru aplicatiile care nu accepta moduri, (de multe ori) niste pasionati/amatori preiau versiunea fara moduri/aditii si le adauga in aplicatie ca mai apoi sa dea aplicatiile cu aditiile incluse direct.
Exemplu: Youtube Vanced(pentru mobil), o aplicatie care nu vine de la Google, ci de la un developer.[YT cu adblock si include foarte multe functii noi].

| Bizon95 a răspuns:

Pe scurt: sa adaugi ceva la un joc, aplicatie, device pe care producatorul nu l-a fabricat si cu, care e de acord sau nu
exemple:
- la telefoanele Android poti sa pui root, care iti permite apoi sa faci ORICE in telefon... nu mai ai nici o limitare impusa de Android sau producatorul telefonului
- la iPhoane poti sa faci Jail Break, care e mai limitat decat root-ul la Android, dar care iti permite sa faci mult mai multe decat NU TE LASA Apple
- la psp-uri, la fel, lucru care iti permitea sa pui jocurile pe card, in loc de disk-urile lor speciale (moment in care puteai sa faci piratare la greu)

LE ca sa iti dau un exemplu cu ce poti sa faci cu astea 3 de mai sus: poti sa folosesti cheat-uri, de exemplu sa obtii 2000000000 de gold intr-un joc, in care dai 100eu la producatorul jocului pentru 3000 de gold, pentru ca poti sa pui o aplicatie care sa modifice jocul in timp ce te joci la el

cu astea de mai sus producatorii NU sunt de acord, chiar Apple face spume si scoate cate o noua subversiune de iOS la fiecare 2-3 luni ca sa nu apuce sa se faca JB la el

- apoi vin PlayStation-urile de la Sony, care pot fi modate cu un cip care se adauga la un electronist, si care Sony GUITA ca nu e de acord, dar in practica modarea asta apare "magic" chiar inainte de a apare un playstation nou, moment in care toti producatorii de jocuri au de pierdut (jocurile vor fi piratate) dar Sony are de castigat in draci (pentru ca vinde toate playstation-urile care vor fi in curand depasite si isi golesc depozitele inainte de a apare ala nou)

dupa care vin mod-urile la softare, care pot fi instalate sau nu, de exemplu la un joc ca, heartsotne poti sa pui un mod care sa urmareasca ce carti au fost jucate si care nu, la world of warcraft poti sa schimbi interfata de nu o mai recunosti, etc.

eu de ex. ma joc in mod curent CSGO cu Zombie Escape mod, care schimba jocul total din CSGO-ul normal si anume: dupa 15 secunde cineva devine zombie, care are 10000HP (fata de 100 cat are un human) si care vine dupa humanz si daca te prinde, zombie te face, asa ca trebuie sa fugi, sa te aperi, iar sa fugi, pana ajungi la punctul de extractie (feeling-ul e extraordinar! exact la fel ca in rezident evil)

sper ca ai inteles!winking

| flixbuster a răspuns:

Cel mai simplu spus, inseamna a MODificA.