| Altadata a întrebat:

Care este diferenta dintre dual core si octa core care este mai bun si explicati putin despre amandoua.

Răspuns Câştigător
| CosminALX a răspuns:

Dual core-2 nuclee, viteza mica de procesare
Quad core-4 nuclee, viteza mai mare de procesare
Octa core-8 nuclee, viteza foarte mare de procesare

Sa nu te incante ideea ca daca e octa sau quad core sa fie mai bun decat un dual core. Frecventa de procesare este importanta la fel si memoria ram.

3 răspunsuri:
| anonim66231 a răspuns:

Scurt si la obiect -> dual core /octa core/one core etc. Este procesor-ul telefonului depinde ce are, octa core este mai bun decat dual core. happy

| Totenn a răspuns:

Salut, dual core = procesor dublu
octa core = 8 procesoare
Depinde foarte mult de GHz

| Zinus a răspuns:

Conteaza mai mult viteza de procesare masurata in ghz decat numarul de nuclee.