| Sawarekh a întrebat:

Salut, ce as putea face, dupa ce un amic m-a tepuit, cu privire la un srl.

M-a pus sa imi fac srl, ca sa colaboram si acum pare ca lucrurile nu stau asa, nu mai da semne, e dezinteresat si e posibil sa nu mai am de facut proiecte.

Proiectele se bazau pe lucrari de la partid, imi spusese ca pe 1 septembrie va incepe campania electorala, insa suntem in 7 si nu a mai spus nimic.

SRL-ul va fi gata zilele acestea...dar ce fac eu daca nu o sa am activitate in urma unei eventuale tepe?

Va zic sincer ca am avut incredere, nu ma asteptam sa faca asta.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai situatia explicata de tine este in afara legii.
1. prietenie nu inseamna nimic in afaceri/legislatie
2. banii publici nu se iau cu mana, nu se promit anticipat
3. campania electorala tine doar cateva saptamani, deci tot somer incheiai anul
4. SRL-ul fara activitate nu e un capat de lume, ai acces la piata libera, poti face proiecte clientilor care te cauta sau afla de tine prin modalitatile prin care iti faci reclama.
5. poti sa renunti la prietenia aia, atat. In rest nu are nimeni nici o obligatie fata de tine.

Imagineaza-ti ca unii dintre noi investim ani de zile si mii de euro in afaceri care nu ajung nicaieri. Asta e mediul de afaceri.
Iar pofta de bani publici te scoate din randul antreprenorilor, si te baga in groapa cu capuselor care tin societatea pe loc.

| Sawarekh explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ideea e ca e mai complicat de atat, dupa campanie continui sa colaborez, partidul a acaparat succes, nu dau nume, ca na laughing
Da chiar face sens ce spui, pot sa gasesc si alti clienti...nu garantez ca o sa pot, dar incerc, e bun sfatul.
Poate va fi un inceput pentru mine!

Dar e urat sa faci asa ceva, chiar vi se pare normal? Adica eu am ramas destul de dezamagit, nu de el, ca il blochez si la revedere, dar gestul in sine...
Pana la urma i-as cere banii daca chiar nu va mai da semn, asa de bun simt, ar trebui sa o faca, ce parere ai, e ciudat sa fac asta nu?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu stiu ce sa zic. Poti cel putin sa il intrebi "cum ramane", si sa ii bati obrazul pentru banii pierduti. Asta as face eu.
Dar de cate ori am avut propuneri din astea smecheresti, am refuzat politicos si m-am indepartat. Veneau tocmai de la prieteni apropiati sau rude, dar care au caractere cam naspa, deloc de incredere. Eu nu vreau sa traiesc in comunitatea burtosilor cu interese mascate in partide si societati, chiar daca am crescut cu ei.
Prefer sa stau cu oameni care muncesc pentru ceea ce au, si nu asteapta nimic de la nimeni/nu vin cu propuneri in stilul celor din Las Fierbinti.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Îl închizi și gata.

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Bun, il inchid. deci in total costul deschis-inchis se duce catre 1500 lei de lei dati degeaba.

| suntserios a răspuns (pentru Sawarekh):

Mna... Asta e. Sau tragi de respectivul sa meargă treaba.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să aduni dovezi că l-ai căutat. Dacă nici așa nu dai de el, cauți un alt partener. Dacă nu găsești, închizi firma, și pe viitor nu incepi vreo afacere pe încredere. Trebuie întotdeauna să fi acoperit. Nu te baza pe oameni.

| Xena20 a răspuns:

Cum vine asta te-a pus sa faci un srl că sa colaborări și el a dispărut? Pai cine caută parteneri de afaceri îți propune să faceți firma respectiva impreuna nu o sa faci tu singur, nu ți se pare ceva suspect aici? O firma nu se deschide doar că te-a pus un prieten sa depui acte aiurea că stai că vedeti apoi bla bla bla, o firma o deschizi când ai o idee de afacere și vrei sa faci ceva. Daca nu știi ce să faci acum ori o inchizi și gata, ori o lași așa cum a picat, te gândești o perioada ce activitate poți demara pe ea, apoi mergi și adaugi codurile caen respective și încerci să faci ceva, dar vezi că chiar daca o tii pe 0 bilanțurile etc tot trebuiesc depuse, îți trebuie contabil chiar pentru o firma fara activitate.

| Xena20 a răspuns (pentru Xena20):

Mai e o varianta sa suspenzi activitatea firmei pe o perioadă de 3 ani și nu trebuie sa mai depui nimic în perioada asta.

| ___jvBV a răspuns:

Renunță la Srl care la-i creat

| Sawarekh explică (pentru ___jvBV):

Deja am dat banii....zarurile sunt arucante.
Dosarul a fost trimis demult la ONRC.