| Br3tanicu a întrebat:

Salut, ce conditii trebuie sa indeplinesti in Germania, sa poti face o rata la un produs, gen telefon?

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Trebuie sa ai rezidenta la o adresa germana (Anmeldung), cont la o banca germana unde platesti chiria si utilitati, contract de munca nelimitat si sa fii in afara perioadei de proba (Probezeit). Daca contractul de munca este limitat, trebuie sa fie mai mult decat perioada creditului si la fel, in afara perioadei de proba unde poti fi concediat fara motiv cu un preaviz de doua saptamani.
De asemenea nu trebuie sa fi avut credite cu rate restante sau cereri de credit refuzate in trecut.
O organizatie specializata numita Schufa (echivalenta Biroului de Credit de la noi), verifica astea si iti calucleaza un scor numeric, in functie de valoarea acestui scor se accepta sau nu creditul si/sau ratele la produs (care e tot un fel de credit).