| Curiosul999 a întrebat:

Salut ce înseamnă când scrie model de sursa "Sursă deschisă" sau sursă închisă? Am văzut la Windows că scrie sursă închisă adică ce înseamnă mai exact?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Adica,
foarte pe scurt,

cand un program e open source (sursa deschisa), codul lui sursa, adica codul programului, este pusa la dispozitia oricui, pe net, si ai voie sa folosesti acel cod (aproape) cum vrei tu...
poti de exemplu sa modifici programul, sa ii adaugi sau sa ii scoti functii...
si poti sa il faci public, fara a cere bani pe el, daca programul original a fost gratuit.

Un program cu closed source (cu sursa inchisa, numit si proprietar), nu are codul sursa public, si daca se intampla sa pui mana pe el (din surse gri, un angajat corupt al companiei, piata neagra, etc),
ba sa il mai si modifici si apoi sa il distribui la terti, gratuit sau contra cost, constituie infractiune.

De obicei programele cu sursa inchisa sunt cele pe bani.
In 99% din cazuri.

DAR exista si programe gratuite, care nu costa nimic, si totusi, producatorul alege sa nu faca public codul sursa.

| sierra1 a răspuns:

" la Windows că scrie sursă închisă adică ce înseamnă"

și mai pe scurt: NU ai acces la codul scris pentru a-l modifica/adapta