| catalin542000 a întrebat:

Salut. Configurez un router la SSID Wlan, care este diferența dintre SSID 5 (5G) și SSID 6 (5G) și mai este SSID 1 (2.4G) și SSID 2 (2.4G)?

Din astea 4 setări de SSID, eu am activate by default doar doua, SSID1 și SSID5, acum dacă le activez și pe celelalte, o sa îmi mai apară doua retele wifi în plus, dar nu înțeleg dacă ar fi vreo diferenta sau nu?
Și de ce by default este SSID 1 și 5 și nu este SSID 2 și 6, de pilda?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Din oficiu, sunt functionale 2 benzi (una cu 2.4 si una cu 5G, din motive tehnice (de propagare).
Router-ul tau permite formarea a mai multe retele diferite si independente pe ambele benzi de lucru (util in diferite medii, cum este un loc de munca).