| Anonim9118 a întrebat:

Salut cum putea in 2000 telefonul Simens A65 să aibă o camera detașabilă? De ce in 2023 nu mai vedem astfel de tehnologie avansata și pe Samsung/Apple/Google? Adică la aceea vreme îți puteai lua telefon cu care sa faci și poze și erai fotograf în 2023 as prefera să văd o astfel de camera care sa se conecteze la Samsung Galaxy S23 Ultra prin USB-Type -C și să aibă 200Mpx voi ce credeți am INVOLUAT SAU EVOLUAT la capitolul "TEHNOLOGIE"?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poate ca nu intelegi conceptul unui telefon comparand cu un aparat foto.
In primul rand calitatea si claritatea nu se masoara doar in cati mpx are! este ca si la masini numarul de CP (KW in sistem international!) impresioneaza doar un necunoscator atata timp cat o masina cu multi CP s-ar putea sa nu fie la fel de rapida ca una cu mai putini cai, deci doar in teorie parea ca rupe totwinking
Cam asta sta treaba si la unele camere de telefoane smart, care promit sute de mega pixeli dar ele nu-s la nivelul unui aparat foto cu" doar" 30 MPx de exemplu, e vorba de componente hardware in primul rand!
Telefoanele actuale sunt destul de avansate incat sa faca poze chiar aproape profesionale, insa profesionistii folosesc aparate foto profesionale pentru ca ofera la modul general alt fel de cadre, alta grafica, alte setari privind eu stiu luminozitatea, constrastul, expunerea, este altceva constructiv.
Una este sa faci poze cu telefonul care este gandit sa faca poze cat si video in primul rand in format 19:6, si ofera o captare a imaginii pe "veriticala", multe elemente nu vor fi captate in acel cadru, si alta este sa faci poze cu un aparat de tip mirrlorless de 7000 de lei care este la alt nivel...si cu toate acestea parca te incanta ca nu stiu ce telefon ofera peste 100 de mega pixeli, aia e nimic!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E absolut supid ce spui tu.
Ce avea Siemens ul ala nu era vreo tehnologie avansata.
Era un compromis as vremurilor de a avea o camera ca de cat decenta pe un telfon si din imposibilitatea de a o integra au atasato.

Acum orice telefon mid range in sus are camere foto extrem de performante integrate in telefon. De ce ai vrea sa ai doua dispozitive cand poti avea bine mersi unul singur care sa faca foarte bine ce are de facut?

| johnnny123 a răspuns:

Este ca și cum ai spune "Cum se face că acum 500 de ani aveam posibilitatea de a detașa caii de la căruță și de a-i călări independent, iar în 2024 nu mai putem să facem același lucru cu mașinile?"